Suchość w gardle jest problemem dość powszechnym, dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku, a jego przyczyny mogą być rozmaite: począwszy od przebywania w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza i stosowania niektórych leków, poprzez stresujące sytuacje, a skończywszy na poważnych schorzeniach.
Uczucie suchości w gardle to często skutek wysuszenia lub podrażnienia błony śluzowej gardła. Gdy odczuwamy przesuszenie gardła, jamy ustnej i nosa, powinniśmy reagować od razu i zadbać jak najszybciej o ich właściwe nawilżenie.
Z suchością gardła zazwyczaj można próbować poradzić sobie samodzielnie, stosując preparaty dostępne w aptece oraz rozmaite domowe sposoby. Jednak, gdy suchość nie mija, a nawet zaostrza się, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Suchość w gardle – najczęstsze przyczyny
Suchość i drapanie w gardle powodują dokuczliwy dyskomfort, jak na przykład dyskomfort podczas połykania lub mówienia. Co może powodować taki stan? Oto kilka najbardziej powszechnych przyczyn suchości gardła:
- rozpoczynająca się infekcja górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie migdałków, grypa);
- stany zapalne w jamie ustnej;
- odwodnienie organizmu;
- oddychanie przez usta, spanie z otwartymi ustami, chrapanie;
- palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu, kawy i mocnej herbaty;
- przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu: ogrzewanych lub klimatyzowanych,
- nadwyrężenie strun głosowych (np. u wykładowców, aktorów, piosenkarzy, lektorów);
- zanieczyszczenie powietrza (smog, dym papierosowy, pyły);
- starzenie się organizmu i stopniowe zanikanie śluzówek i gruczołów ślinowych (kserostomia);
- stres;
- choroby o podłożu psychicznym np. nerwice, depresja;
- menopauza;
- alergie;
- cukrzyca;
- choroba refluksowa przełyku;
- niedobory witamin z grupy B oraz żelaza.
Sposoby na suchość w gardle
W eliminowaniu suchości i drapania w gardle ważne jest właściwe nawadnianie organizmu: picie wody oraz naparów z ziół w ilości około 2L dziennie. Należy jednocześnie pamiętać o ograniczeniu kawy i mocnej herbaty, które wysuszają śluzówkę.
Ponadto, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza otoczenia lub pomieszczenia, w którym przebywamy; optymalna wilgotność powietrza to ta na poziomie 45 -65%.
Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wilgotności błony śluzowej jamy ustnej, poprzez jej nawilżanie i wspomaganie jej regeneracji. Do tego celu szczególnie przydatne będą na przykład domowe płukanki z siemienia lnianego lub naparów ziołowych oraz preparaty dostępne w aptekach bez recepty.
Preparaty na suchość w gardle
Dobre preparaty na suche gardło najczęściej zawierają w swoim składzie substancje nawilżające, regenerujące i przeciwbakteryjne:
- śluzy roślinne: prawoślaz lekarski, porost islandzki, podbiał, nasiona lnu, dziewannę;
- rumianek, nagietek,
- oliwę z oliwek,
- kwas hialuronowy,
- aloes,
- glicerynę,
- alantoinę,
- mannitol i ksylitol,
- witaminy A + E, witaminy z grupy B.
Skuteczne preparaty na suchość gardła mają określone zadania:
- pobudzają wydzielanie śliny,
- powlekają gardło warstwą ochronną,
- utrzymują prawidłowy poziom nawilżenia śluzówki.
Takim preparatem jest na przykład Fiorda pastylki do ssania: http://fiorda.pl, które tworzą na błonie śluzowej gardła powłokę ochronną i tym samym chronią błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
W przypadku, gdy suchość w ustach utrzymuje się, pomimo stosowania farmaceutyków i domowych sposobów nawilżania gardła, problem należy skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie działania.
Artykuł sponsorowany.