Łuszczyca głowy

Łuszczyca głowy to niezakaźna choroba. Wyróżnia się dwa typy tej choroby – dziedziczny, który objawia się przed ukończeniem 40. roku życia oraz łuszczycę dorosłych, która objawia się przede wszystkim w starszym wieku. Jak rozpoznać łuszczycę i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź poniżej. 

Jakie są objawy łuszczycy głowy?

Łuszczyca głowy to najpopularniejsza odmiana łuszczycy. Najczęściej objawia się ona poprzez świąd, pieczenie, zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry. Za rozwój choroby odpowiadają uwarunkowania genetyczne, jak również czynniki środowiskowe, takie jak stres, zażywanie używek, nawracające infekcje skóry, mające podłoże bakteryjne lub wirusowe, a także choroby autoimmunologiczne, które osłabiają odporność. Przebieg łuszczycy głowy jest jednak zazwyczaj u każdego pacjenta nieco inny. Zazwyczaj choroba powoduje duży dyskomfort z uwagi na miejscowe pieczenie i zaczerwienienie. Zmiany zapalne mogą rozlewać się na kark i szyję, a także sprawiać, że włosy będą nadmiernie wypadać.

Jak leczyć łuszczycę głowy?

W pierwszej kolejności należy poprawnie zdiagnozować łuszczycę głowy. Lekarze zazwyczaj nie mają z tym problemu, bowiem zmiany skórne przy tego typu chorobie są dość charakterystyczne. Skóra objęta stanem zapalnym jest sucha, szybko obumiera, odpada, a także ma odcień srebrzystej łuski, przypominającej delikatne oraz cienkie płatki. W początkowej fazie choroby może ona zostać pomylona z łupieżem.

W leczeniu łuszczycy głowy niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja oraz higiena skóry głowy. W tym celu warto zastosować profesjonalne dermokosmetyki, które opóźnią obumieranie komórek, złagodzą stany zapalne, a także wzmocnią cebulki włosów. Zastosowanie znajdzie także terapia farmakologiczna (stosowana ogólnie lub miejscowo), przy czym musi ona zostać indywidualnie dobrana do pacjenta. Leczenie ma na celu przejęcie kontroli nad chorobą i przebiega głównie objawowo. Schorzenie to bowiem nie jest uleczalne, gdyż na razie medycyna nie wskazała jeszcze, jakie są przyczyny jego rozwoju.

Pielęgnacja skóry głowy to podstawa

Warto podkreślić, że łuszczyca jest chorobą, która często nawraca. W związku z powyższym należy kompleksowo pielęgnować skórę głowy. Jeżeli ograniczymy się jedynie do stosowania leków, a zaniedbamy właściwą higienę, to leczenie nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Zaznaczyć należy, że na rynku można odnaleźć dermokosmetyki dedykowane właśnie osobom zmagającym się z łuszczycą. W przeciwieństwie do ogólnodostępnych kosmetyków nie mają one w swoim składzie substancji wysuszających, dzięki czemu znacznie bardziej sprawdzą się u chorych. Spowodują bowiem, że skóra nie będzie się przesuszać, a w konsekwencji – objawy schorzenia nie będą się nasilać.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ