Terapia małżeńska – kiedy warto walczyć o związek?

W waszym związku od dłuższego czasu jest źle? Nie potraficie znaleźć wspólnego języka i ciągle się kłócicie? A może macie ciche dni? Jeśli próby rozmów nie przynoszą żadnych rezultatów, warto pomyśleć o terapii małżeńskiej.

Problemy mogą pojawić się w każdym związku. Dochodzi do nich w sytuacjach zmiany, gdy partnerzy mają problemy z wyrażaniem swojego zdania i uczuć, gdy pojawia się znudzenie oraz apatia.

W wielu małżeństwach, a także związkach, które nie zostały sformalizowane, problemy można z powodzeniem rozwiązywać. Czasami jednak konieczna jest wtedy interwencja specjalisty, który będzie w stanie pomóc partnerom w porozumieniu. Właśnie na tym polega terapia małżeńska – terapia par.

Główne cele terapii małżeńskiej to:

  • pomoc partnerom w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów
  • ułatwienie partnerom w rozpoznawaniu i wyrażaniu swoich potrzeb
  • większa świadomość oczekiwań w stosunku do siebie i drugiego partnera
  • wzmocnienie relacji partnerskiej
  • poprawa jakości komunikacji

Z terapii małżeńskiej – terapii par można korzystać obecnie w wielu ośrodkach działających na terenie całego kraju. Usługi w tym zakresie prowadzi również Centrum Dobrej Terapii, które działa w Krakowie. Kiedy zatem warto wybrać takie wsparcie?

Kiedy terapia małżeńska przyniesie najlepsze skutki?

Chociaż terapia małżeńska rzeczywiście jest w stanie dać bardzo dobre efekty, to jednak należy pamiętać o tym, że uczestnictwo w takiej formie terapii nie jest gwarancją rozwiązania wszystkich problemów w związku.

Przede wszystkim pomiędzy partnerami musi dojść do porozumienia – muszą oni wspólnie zdecydować, że terapia dla par jest tym, co może im pomóc. Gdy jedna strona nie zgadza się na terapię, nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów.

Także próba ratowania związku, który już od dawna ma problemy, może się nie powieść, na przykład w sytuacji zdrady, przemocy.

Do skorzystania ze swojej oferty terapii par zaprasza ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej Centrum Dobrej Terapii z Krakowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ