Leczenie paradontozy jest długotrwałym procesem
fot. Pixabay.com

Zapalenie przyzębia, inaczej zwane paradontozą, atakuje często osoby po 40 roku życia. Jest to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Jest również chorobą dziedziczną. Jakie są przyczyny paradontozy? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Podpowiadamy poniżej.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/paradontoza-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Jakie są przyczyny paradontozy?

Paradontoza, nazywana również przyzębicą, wywoływana jest przez drobnoustroje, występujące na płytce nazębnej w postaci osadu. Gromadzący się i nie usuwany na bieżąco osad zamienia się w kamień nazębny, ten z kolei gromadzi się w dziąsłach, powodując ich cofanie się. W taki sposób dochodzi do uszkodzenia przyzębia, a w efekcie do utraty zębów.

Na rozwój paradontozy ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim wymienić jednak należy nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz zaniedbywanie wizyt kontrolnych u dentysty. Zaniedbana higiena jamy ustnej związana jest z nadmiernym gromadzeniem się kamienia nazębnego. Nieusuwany regularnie kamień jest pierwszym krokiem do zapalenia przyzębia. Z kolei do nadmiernego gromadzenia się kamienia przyczynia się nieprawidłowe szczotkowanie oraz rezygnacja z używania nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Do paradontozy mogą również prowadzić choroby układu hormonalnego oraz odpornościowego, cukrzyca, infekcje jamy ustnej, niewydolność krążenia. Sprzyja jej również palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

Jak objawia się paradontoza?

W pierwszym etapie rozwoju choroby pojawia się krwawienie dziąseł, które ma miejsce podczas szczotkowania zębów. O paradontozie może również świadczyć nieświeży oddech oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Na tym etapie, aby pozbyć się choroby, należy w gabinecie stomatologicznym usunąć kamień nazębny oraz zasięgnąć porady lekarza w kwestii właściwego szczotkowania i nitkowania zębów.

Zaawansowana przyzębica objawia się natomiast osunięciem szyjek zębowych, pojawieniem się ropnej wydzieliny między zębami, wychylaniem się zębów, a w końcu także ich wypadaniem. Leczenie zaawansowanej paradontozy jest procesem długotrwałym i trudnym. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog skupia się na usunięciu bólu, krwawienia i zaczerwienienia. Następnie czyści zawartość kieszonek zębowych za pomocą specjalnego urządzenia. W bardzo zaawansowanych przypadkach, gdy konieczna jest odbudowa tkanki kostnej, wykonywana jest operacja chirurgiczna.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/skad-sie-bierze-migrena-i-jak-ja-leczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ