Jakie okulary korekcyjne wybrać

Osoby z wadami wzroku powinny nosić okulary korekcyjne, by cieszyć się zdrowymi oczami i dobrą ostrością widzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów szkieł korekcyjnych, które można indywidualnie dostosować do potrzeb, a także różnych oprawek okularów, które oprócz swojej podstawowej funkcji są modnym dodatkiem. Zakup okularów korekcyjnych może, ale nie musi być sporym wydatkiem. O czym warto pamiętać podczas wyboru okularów?

Typy szkieł korekcyjnych

Jak wspomnieliśmy, dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo typów soczewek okularowych o różnej funkcjonalności. Dostępne są różne rodzaje szkieł do okularów, różniące się min. powłokami i filtrami, które często się ze sobą łączy, by otrzymać szkła o jak najlepszej jakości. Standardem są obecnie szkła z antyrefleksem, które kosztują niewiele więcej co zwykłe, a ich właściwości są nie do przecenienia. Warstwa antyrefleksu ma za zadanie przepuszczać więcej światła i redukować odblaski i odbicia.  Dzięki niej soczewki okularowe są bardziej odporne na rysy oraz poprawia się kontrast widzenia. Okulary z antyrefleksem polecana się każdemu. Inne szkła korekcyjne mogą zwierać m.in. fotochrom, powłokę blue, powłokę drive lub powłokę hydrofobową. Powłoka hydrofobowa to dobra opcja na utrzymanie szkieł w lepszej kondycji, zapobiega bowiem ona osadzaniu się zabrudzeń, a okulary, które są w nią wyposażone zdecydowanie lepiej radzą sobie z zaparowywaniem. Osoby, które dużo czasu spędzają przed komputerem, powinny zaopatrzyć się w okulary z powłoką blue, czyli eliminującą szkodliwe działanie niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne, takie jak ekran monitora czy telefon. Niebieskie światło jest bardzo niezdrowe dla ludzkich oczu, a wieloletnia ekspozycja na nie bez żadnej ochrony może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Ciekawą opcją dla osób, które spędzają dużo czasu na jeździe samochodem lub ciężarówką, są szkła z powłoką drive – posiadają one filtry polaryzacyjne, które pozwalają na komfortową jazdę w różnych warunkach atmosferycznych. Z kolei fotochrom hamuje działanie promieni UV zabarwiając się na ciemniejszy kolor – to dobra opcja dla osób o bardzo wrażliwym wzroku.

Minusy czy plusy?

okulary

Najpowszechniej występujące wady refrakcji to krótkowzroczność i dalekowzroczność. Aby je zdiagnozować, konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który wystawi receptę na odpowiednie szkła lub umówić się na badanie w salonie optycznym lub u optometrysty. Krótkowzroczność to wada refrakcji, która musi być korygowana, niezależnie od stopnia rozwinięcia – początkowo nie zauważa się różnicy w ostrości widzenia podczas codziennych czynności, ale wystarczy wybrać się na wycieczkę by zobaczyć, że horyzont ulega rozmazaniu. Zatem jeśli krótkowzroczność zostanie potwierdzona, należy kupić okulary według recepty i po prostu zacząć je nosić na co dzień – zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu czy pracy przed komputerem. Prawidłowo korygowana krótkowzroczność może utrzymywać się na tym samym poziomie przez wiele lat, natomiast bez okularów wada szybko postępuje. Natomiast dalekowzroczność, polega na tym, że bardzo dobrze widzi się otoczenie i przedmioty z dalszej odległości, ale już przeczytanie książki czy korzystanie z komputera sprawia problem. Dalekowzroczność to wada refrakcji, która występuje często w miarę upływu lat, a diagnozuje się ją u osób po 50. i wyżej. Czy będąc dalekowidzem trzeba nosić okulary przez cały czas? Niekoniecznie, ale warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem okulistą. To on podejmuje, na podstawie badania, decyzję czy wybrać okulary minusy czy plusy, a może na przykład tzw. szkła progresywne, odpowiednie dla osób z prezbiopią. Warto też wiedzieć, że dobrym pomysłem na zakup okularów korekcyjnych jest skorzystanie z oferty specjalistycznych sklepów internetowych, gdzie często ceny są bardziej korzystne, niż w salonach optycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ