Alergia pokarmowa u psa

Alergia to częsta przypadłość naszych zwierząt. Wiele z nich cierpi na alergie pokarmowe, które mogą dokuczać im zarówno od urodzenia, jak i pojawić się na późniejszym etapie życia. Niezależnie jednak od tego, kiedy wystąpią pierwsze objawy, zawsze są nieprzyjemne i wymagają podjęcia natychmiastowych kroków, które będą przeciwdziałały takiemu podrażnieniu.

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Zwierzęta cierpią na różnorodne alergie pokarmowe i często wykrycie bezpośredniego alergenu zajmuje wiele czasu. Jednak pierwsze objawy zazwyczaj można zauważyć szybko, ponieważ w większości przypadków dotyczą reakcji skórnych. Na skórze zwierzęcia mogą pojawić się zaczerwienienia i krostki. Są swędzące, dlatego zwierzę często się drapie lub podgryza to miejsce. Może to doprowadzić do pojawienia się w tym miejscu przerzedzonych fragmentów sierści, ale też do infekcji, jeśli piec przez przypadek się zadrapie i dostaną się do tego miejsca mikroorganizmy.

Rzadziej alergie pokarmowe dają objawy ze strony układu pokarmowego. Jeśli jednak się zdarzają, zazwyczaj można zaobserwować biegunkę, niechęć do jedzenia i ogólne złe samopoczucie czworonoga.

Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, jednym ze sposobów na rozpoznanie, czy to rzeczywiście alergia, jest odstawienie jedzenia używanego do tej pory i jego zmiana na inny rodzaj, zazwyczaj posiadający tylko jeden rodzaj mięsa. Jeśli objawy ustępują, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że występuje uczulenie. Jego ostatecznym potwierdzeniem powinien zająć się jednak lekarz weterynarii.

Częste alergeny

Istnieje wiele rodzajów alergenów, które mogą negatywnie wpływać na układ pokarmowy i całe ciało psa. Wśród nich znajdują się między innymi konkretne rodzaje mięsa, z czego jednymi z najczęściej obserwowanych alergii są te na drób (zwłaszcza na kurczaka) – nie oznacza to jednak, że alergie na innego rodzaju białka zwierzęce się nie zdarzają.

Drugim bardzo częstym alergenem są różnego rodzaju zboża, a w szczególności znajdujący się w nich gluten. Z tego względu coraz częściej w karmach dla zwierząt stosuje się produkty pozbawione tego składnika, który psom nie jest do niczego potrzebny.

Karmy bez zbóż i bez kurczaka

Jeśli u twojego pupila została zdiagnozowana alergia pokarmowa, najważniejsze zadanie, jakie stoi przed tobą, to wybranie karmy, która nie będzie powodowała u niego objawów uczulenia. W tym celu należy sięgnąć po karmy hipoalergiczne, które zostały tak przygotowane, aby odpowiadały psom o specjalnych potrzebach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują karmy bezzbożowe całkowicie bez kurczaka, które eliminują dwa częste alergeny.

Karmy te zostały jednocześnie przygotowane z myślą o wszystkich potrzebach zdrowotnych czworonogów. Dlatego posiadają zbilansowany skład, w którym każdy makro- i mikroelement został dobrany pod kątem utrzymania jak najlepszej kondycji zwierzęcia. Co więcej, mogą posiadać różne smaki czy wielkość ziarna, co pomaga karmić psy różnej wielkości i o różnych preferencjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ