Pomimo różnego rodzaju programów wsparcia oraz działalności różnorodnych fundacji, w naszym kraju nadal nie brakuje osób niepełnosprawnych, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowoczesnego, a zarazem drogiego, sprzętu medycznego. Wciąż dużą popularnością cieszą się zatem niedrogie wózki inwalidzkie. Wbrew pozorom jednak, odpowiednio dobrany, niedrogi sprzęt jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa.
Wózek inwalidzki za kwotę refundacji
Zaawansowane wózki inwalidzkie potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety wiele osób niepełnosprawnych nie może pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu, poszukując raczej rozwiązań z najniższej półki finansowej, np. odpowiadającej minimalnej kwocie przyznawanych w Polsce refundacji na zakup wózka. Jest to sytuacja jak najbardziej zrozumiała, jednak dysponując niskim budżetem, szczególnie warto poświęcić nieco czasu na przyjrzenie się rynkowej ofercie i dokonanie jak najbardziej racjonalnego wyboru.
Na co zwracać uwagę kupując niedrogi wózek inwalidzki?
Niemal każdy producent sprzętu medycznego zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania w swojej ofercie wózka inwalidzkiego dostępnego w niskiej cenie. Doświadczone firmy starają się poszukiwać rozwiązań, które zapewnią równowagę między ceną a jakością. Przykładem może być wózek SEAL WHEELCHAIR z oferty Mobilex – https://galeriazdrowia.pl/produkt/wozek-inwalidzki-seal-wheelchair/, który pomimo niewysokiej ceny, odpowiada na wszystkie podstawowe potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo.
W ramach najniższej półki cenowej możemy liczyć na zakup wózka opartego na konstrukcji krzyżakowej, posiadającego stalową ramę. Szczególnie istotnym szczegółem jest jakość tej konstrukcji oraz połączeń pomiędzy elementami, gdyż od nich zależy w głównej mierze bezpieczeństwo eksploatacji. Najtańsze wózki na rynku często przeznaczone są do eksploatacji przy wsparciu opiekuna, co jednak nie jest regułą, gdyż przykładowo wspomniany już wózek SEAL WHEELCHAIR posiada duże tylne koła wraz z uchwytami, umożliwiające swobodne napędzanie pojazdu.
Choć dysponując niewysokim budżetem nie możemy liczyć na szeroką paletę elementów wyposażenia dodatkowego, warto szukać wózka, który posiada tzw. łamane oparcie. Wspiera ono aktywizację osoby korzystającej z wózka, łatwiejsze składanie i przewożenie pojazdu, np. w bagażniku samochodu. Wybierając wózek, warto zwrócić uwagę na obecność i jakość stopki przechyłowej, która znacznie ułatwia pokonywanie przeszkód architektonicznych. Opiekun może przechylić wózek ku tyłowi i bezpiecznie dla pacjenta np. zjechać z krawężnika.
Kupując niedrogi wózek inwalidzki warto zwrócić uwagę na elementy zapewniające codzienny komfort użytkowania, takie jak np. materiał, z którego wykonane jest siedzisko. Ważne jest, był on odpowiednio miękki, a przy tym wytrzymały oraz zapewniał optymalny poziom wentylacji. Znalezienie niedrogiego wózka z tapicerką łatwą do demontażu może być wyzwaniem, zatem warto postawić na szarą kolorystykę, nietrudną do wyczyszczenia bez zdejmowania ze szkieletu wózka.
Nawet kupując wózek za kilkaset złotych możemy liczyć na obecność odchylanych podłokietników, posiadających regulację długości, a także na odchylane i demontowalne podnóżki. Warto sprawdzić także dostępność wersji rozmiarowych siedziska, a także zwrócić uwagę na jego maksymalne dopuszczalne obciążenie.
Czy warto kupić tani wózek inwalidzki?
Niedrogi wózek inwalidzki może być dobrym zakupem w wielu sytuacjach. Także tego typu sprzęt jest w stanie zapewnić komfort użytkowania, a co najważniejsze, pozwolić zwiększyć mobilność pacjenta i podnieść przez to poziom jego życia. Wózki inwalidzkie z niskiej półki cenowej są często nabywane także przez osoby, których poziom niepełnosprawności nie wymaga stałego korzystania z wózka, lecz jest on przydatny czasowo, np. w razie konieczności przemieszczenia się na dłuższym dystansie.
Więcej informacji na temat wózków inwalidzkich możesz znaleźć na stronie sklepu https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/wozki-inwalidzkie/
*******
Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.