Z jakimi chorobami należy różnicować łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego i najczęstsze ze schorzeń tego gruczołu. Wynika z ucisku powiększonego gruczołu krokowego na cewkę moczową. Wywołuje zestaw objawów związanych z utrudnionym i przedłużonym wydalaniem moczu. Choć objawy tego schorzenia są dość charakterystyczne, to w zbliżonym zakresie mogą się pojawiać także w przebiegu innych chorób. Jakie inne schorzenia musi wziąć pod uwagę lekarz w diagnostyce różnicowej? W tym artykule zostało to opisane szerzej.

  1. Zapalenie pęcherza moczowego

Jest to choroba wywołana zazwyczaj przez infekcję bakteryjną. U mężczyzn należy do rzadkich schorzeń (jest ono typowe dla kobiet). W jego przebiegu pojawia się częstomocz, naglące parcie na mocz czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Oprócz tego stwierdza się ból i pieczenie podczas oddawania moczu i bolesność w okolicy łonowej. Mocz ma często nieprzyjemny zapach i mętny kolor. Leczenie opiera się na stosowaniu odpowiedniego antybiotyku.

  1. Pęcherz neurogenny

Pęcherz neurogenny stanowi określenie zaburzeń wydalania moczu związanych z utratą unerwienia pęcherza. Dochodzi do takiego stanu w przebiegu różnych chorób, m.in. po urazie rdzenia kręgowego czy w stwardnieniu rozsianym. Objawia się on stałym wypływem moczu lub popuszczaniem jego niewielkich ilości co kilka minut. Oprócz tego pojawia się brak lub osłabienie czucia parcia na mocz i brak możliwości oddania moczu bez zacewnikowania. To zaburzenie z łagodnym rozrostem prostaty różnicuje wywiad (przebyty uraz) oraz inne pojawiające się objawy neurologiczne (np. w stwardnieniu rozsianym)[1]. [1]

  1. Pęcherz nadreaktywny

Kolejnym schorzeniem, z którym należy różnicować łagodny przerost prostaty, jest pęcherz nadreaktywny. Jego powstanie związane jest z zaburzeniem unerwienia pęcherza moczowego. Przyczyn tego stanu może być wiele, m.in. cukrzyca. W jego przebiegu stwierdza się podobne objawy: parcia naglące, częstomocz, konieczność oddawania moczu w nocy. Aby zróżnicować te dwie choroby, lekarz musi wykonać podstawowe badania, gdyż ich rozróżnienie bywa trudne. W leczeniu kluczowe jest prowadzenie dzienniczka mikcji, modyfikacja stylu życia i farmakoterapia[2].

Wszystkie wymienione powyżej choroby są poważnym problemem zdrowotnym. Jednak najczęstszą dolegliwością, która dotyczy mężczyzn w wieku dojrzałym, jest łagodny przerost prostaty. Gruczoł zwiększa swoją objętość i uciska na cewkę moczową, która znajduje się w jego wnętrzu. Stan ten wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak m.in. częste oddawanie moczu, ból przy opróżnianiu pęcherza, odczucie dyskomfortu i oddawanie moczu kropla po kropli. Jest to uciążliwa dolegliwość, której leczenie może wymagać zastosowania różnych preparatów. W łagodnym przeroście prostaty są to głównie leki (alfa blokery i blokery 5-alfa reduktaz) oraz naturalne preparaty ziołowe, np. z palmy sabałowej.

Rekomendacje:

Gołąbek T., Chłosta P., Neurogenne uszkodzenia pęcherza moczowego. Uroginekologia: schorzenia dna miednicy, Gdańsk, Via Medica, 2018, s. 393-398

Rechberger T., Kulik-Rechberger B., Miotła W. Nowa era w farmakologicznym leczeniu pęcherza nadreaktywnego (OAB): mirabegron – selektywny agonista receptora,  Ginekol Pol. 2014, 85, s. 214-219.

[1] T. Gołąbek, P. Chłosta, Neurogenne uszkodzenia pęcherza moczowego, Uroginekologia: schorzenia dna miednicy, Gdańsk, Via Medica, 2018, s. 393-398

[2] T. Rechberger, B. Kulik-Rechberger, W. Miotła, Nowa era w farmakologicznym leczeniu pęcherza nadreaktywnego (OAB): mirabegron – selektywny agonista receptora, Ginekol Pol., 2014, 85, s. 214-219.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ