Wagi dla przemysłu farmaceutycznego muszą być niezawodne i bardzo dokładne. Zarówno na większą skalę, jak i podczas wykonywania receptur bezpośrednio w aptece, dokładność wagi jest kluczowa. Od tego zależy bowiem to, czy farmaceuta prawidłowo przygotuje lek, który zażywać będzie pacjent.
Rodzaje wag używanych w przemyśle farmaceutycznym
Wagi laboratoryjne, które mogą być używane w farmacji, to wagi, których parametry metrologiczne odpowiadają rygorom aptecznym. Należą do nich wagi AXIS sprzedawane jako:
- wagi apteczne,
- wagi precyzyjne,
- wagi analityczne.
Cechuje je to, że są wygodne dla użytkownika i mogą odmierzyć niewielkie ilości substancji z dokładnością aż do 0,0001 g. Gwarantują znakomitą powtarzalność i szybkość pomiaru. Dokładność wag, które używane są w aptekach to najczęściej 1 mg. Te najdokładniejsze wykorzystuje się w laboratoriach.
Inny podział wag, które stosuje przemysł farmaceutyczny to:
- wagi na proszki (bardzo wysoka dokładność do 0,0001 g i zakres maksymalny 500 g),
- wagi na płyny (dokładność do 0,01 g i zakres do 5 kg).
Wagi aptekarskie – legalizacja
Wagi, których używa przemysł farmaceutyczny, muszą posiadać legalizację Urzędu Miar. Każda nowa waga posiada znacznik legalizacyjny umieszczony przez producenta. Na jego podstawie można jej używać przez 3 lata. Po tym czasie musi zostać poddana ponowne homologacji, ale już na krótszy okres, bo 25 miesięcy.
Obowiązek legalizacji wag nałożony został ustawą Prawo Miar. Na tej podstawie urzędnicy z Urzędu Miar mogą kontrolować, czy waga analityczna używana w aptece posiada homologację i nakładać kary finansowe, jeśli tak nie jest.
Poza tym wagę należy także kalibrować. Te elektroniczne mają wbudowany system kalibracji, który uruchamia się podczas włączania wagi. Jeśli w czasie pracy zmieni się temperatura otoczenia, waga elektroniczna też automatycznie zaczyna się kalibrować. Używane lata temu wagi aptekarskie z odważnikami kalibrować trzeba było wraz z odważnikami. Proces ten był znacznie bardziej skomplikowany. Elektroniczne wagi precyzyjne przyniosły niemałą rewolucję w przemyśle farmaceutycznym.
Jak przygotowywane są leki recepturowe w aptekach?
Lek recepturowy może być przygotowany przez magistra lub technika farmacji. Ten drugi nie może jednak samodzielnie wykonywać leków zawierających bardzo silnie substancje odurzające i psychotropowe. W aptece, która może zrobić taki lek, wydzielone jest specjalne pomieszczenie, tzw. izba recepturowa, gdzie panują odpowiednie warunki: dobre światło, przepływ powietrza. Jest tam również sprzęt potrzebny do wykonania leku, czyli przede wszystkim waga.
Standardowo na wykonanie leku apteka ma 48 godzin. W przypadku leków oznaczonych „na cito” specyfik wydawany jest w maksymalnie 4 godziny.