Urolog radzi: na co zwrócić uwagę?

Dziwnie pachnący mocz? Pewnie zjadłem coś dziwnego. Krew w moczu? E tam, samo przejdzie. Częste chodzenie do łazienki? Widać wypiłem za dużo płynów… Problem w tym, że każdy z powyższych symptomów może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy listę kilku łatwych do zbagatelizowania objawów, na które zdaniem profesjonalnego urologa powinniśmy zwrócić baczną uwagę.

Dziwny zapach moczu

Za specyficzny zapach moczu może odpowiadać wiele różnych czynników – jednym z nich jest codzienna dieta, np. szparagi. Sprawia to, że wiele osób początkowo ignoruje zmianę zapachu swojej uryny. Problem w tym, że nieprzyjemny odór moczu równie dobrze może sygnalizować zmiany chorobowe w organizmie. Przykra, niemiła woń uryny jest charakterystyczna dla zakażenia bakteriami E. coli, zaś słodki lub owocowy zapach może wskazywać na cukrzycę. Intensywny zapach amoniaku daje się natomiast wyczuć przy zaburzeniach funkcjonowania wątroby, metabolizmu, infekcjach bakteryjnych nerek, dróg moczowych, pęcherza, a także chorobach przenoszonych drogą płciową. Powód do niepokoju powinien stanowić również mocz o zapachu drożdży, gdyż może świadczyć o zakażeniu grzybiczym dróg moczowych. Uwaga: na zapach moczu wpływają zażywane leki.

Zwróć uwagę na nietypową barwę moczu

Nie tylko zapach, ale również kolor moczu potrafi być skutecznym narzędziem diagnostycznym. Zdaniem urologów powinniśmy zwracać baczną uwagę na wszelkie zmiany w barwie wydalanego moczu, gdyż w ten sposób możemy się wiele dowiedzieć na temat aktualnej kondycji naszego organizmu. Prawidłowy kolor uryny bywa określany jako słomkowożółty, choć należy mieć na uwadze fakt, że natężenie barwy zależy w dużym stopniu od stopnia zagęszczenia moczu. Jeśli np. dojdzie do odwodnienia organizmu, to nasz mocz przybierze intensywniejszą, bursztynową lub miodową barwę. Generalnie należy uważać na mętny, mlecznobiały mocz, gdyż często świadczy on o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Złym objawem jest też mocz czerwonobrązowy lub brązowy – nierzadko sugeruje on problemy z wątrobą (marskość, zapalenie) oraz przerzuty nowotworu. Uwaga: jeżeli zmiana koloru moczu utrzymuje się przez kilka dni, to konieczna jest wizyta u lekarza!

Częstotliwość korzystania z toalety

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Każdy urolog powie, że jednym z najczęściej lekceważonych objawów chorobowych bywa częstomocz. Średnio w ciągu doby powinniśmy oddawać mocz od sześciu do ośmiu razy. Częstsze mikcje mogą świadczyć o infekcji, stanie zapalnym lub podrażnieniu układu moczowego albo o problemach z prostatą. Bardzo częste oddawanie moczu w nocy bywa też objawem cukrzycy.

Naturalnie żaden z powyższych objawów – zmiana zabarwienia moczu, jego przykry zapach albo częste wizyty w toalecie – nie musi od razu świadczyć o poważnej chorobie, ale w niektórych przypadkach symptomy te mogą na nią wskazywać, szczególnie, jeżeli występują w tym samym czasie.

Artykuł napisany po konsultacjach z urologiem w Poznaniu, dr Adamem Michalskim.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ