Słowo egzema pochodzi z łacińskiego ‚eczema’ i oznacza wyprysk. Współcześnie egzema określa chorobę skóry, która objawia się powierzchownym stanem zapalnym skóry. Choroba może mieć podłoże zarówno alergiczne, jak i niealergiczne. Łagodzenie objawów egzemy może być dla chorego uciążliwe.
Jak rozpoznać egzemę? – objawy, kto jest narażony na egzemę?
Egzema objawia się charakterystycznymi grudkami lub bąblami, wokół których występuje zaczerwienienie, a skóra nabiera połysku i wygląda niekiedy, jak oglądana przez lupę. Uciążliwym zjawiskiem dla chorego staje się swędzenie wykwitów skórnych. Najczęściej pacjenci cierpią na egzemę na dłoniach, rzadziej na twarzy (łącznie z powiekami), łokciach, czy też nogach. Czy każdego może dosięgnąć egzema? Generalnie tak, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby z obciążeniem genetycznym atopii. Zazwyczaj chory cierpiący na egzemę ma w rodzinie kogoś z tym problemem, dlatego podczas diagnozy ważny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Egzema może ujawnić się na każdym etapie życia, występuje egzema u dzieci, ale i dorosłych.
Egzema chorobą zawodową? – grupy zawodowe narażone na egzemę
Egzema dłoni jest najczęściej spotykaną formą egzemy. Można ją zaobserwować szczególnie u osób, które z racji swego zawodu, narażają skórę dłoni na bezpośredni i długotrwały kontakt z alergenami oraz różnego rodzaju czynnikami drażniącymi. Zmiany skórne, w postaci suchej popękanej skóry oraz różnego rodzaju swędzących wykwitów skórnych pojawiają się przede wszystkim na grzbietowej części dłoni oraz zewnętrznej części palców. Jest to dość nieestetyczne, ale i sprawiające ból i dyskomfort choremu.
Egzema twarzy to już rzadsze zjawisko, jednak może występować w momencie ciągłego kontaktu z drażniącymi substancjami lotnymi. Tego rodzaju wyprysk alergiczny najczęściej występuje u fryzjerek czy kosmetyczek, które codziennie spotykają się z potencjalnymi alergenami w różnego rodzaju środkach pielęgnacyjnych.
Osoby narażone na egzemę z racji wykonywanego zawodu to przede wszystkim osoby sprzątające, zmywające naczynia, mechanicy, budowlańcy, czy też pracownicy opieki medycznej, mają oni bowiem ciągły kontakt z alergenami. Aby zapobiec egzemie wystarczy używanie dobrych jakościowo rękawiczek ochronnych.
Czy to już egzema? – rozpoznanie, objawy, leczenie
Aby zdiagnozować egzemę należy przede wszystkim prześledzić występujące zmiany skórne. Pod uwagę należy wziąć ich lokalizację, charakter (czy to jest grudka, krostka, pęcherzyk),a także wydzielinę oraz nasilenie świądu wykwitów skórnych. Przydatne staje się również ustalenie, czy w rodzinie występowały przypadki egzemy i określenie predyspozycji atopii. Szacunkowo dziecko, które ma oboje rodziców z cechami atopii, narażone jest na egzemę w 60 – 80 procentach. W momencie, kiedy występuje podejrzenie, że przyczyną egzemy jest alergia, należy wykonać testy alergiczne. Jednak w wielu przypadkach trudne bądź nawet niemożliwe jest ustalenie czynnika alergizującego.
Leczenie egzemy w domu – domowe sposoby, zapobieganie, profilaktyka
Leczenie egzemy rozpoczyna się od zmiany stylu życia. Przede wszystkim należy zminimalizować kontakt ze środkami drażniącymi. Należy zmienić używane do tej pory kosmetyki codziennej pielęgnacji skóry, na hipoalergiczne przeznaczone dla skóry wrażliwej. Dzięki temu nie będą one podrażniały zaczerwienionej już i swędzącej powierzchni naskórka. Świetnie sprawdzają się również emulsje nawilżające, które nakładane na suche i popękane miejsca, pokrywają je warstwą ochronną przed kolejnymi uszkodzeniami, a także łagodzą świąd. Na rynku dostępna jest także odpowiednia odzież, przeznaczona dla ludzi chorych na egzemę. Jest ona wykonana ze specjalnego materiału, wysokooczyszczonego jedwabiu z właściwościami antybakteryjnymi, jest on niezwykle delikatny dla skóry podrażnionej chorobą. Aby zacząć leczenie należy przede wszystkim skontaktować się z lekarzem – dermatologiem, który zdiagnozuje egzemę, a następnie dobierze odpowiednie leki. Jeżeli mamy w rodzinie osobę cierpiącą na egzemę i chcemy uniknąć jej skutków, powinniśmy stosować rękawiczki ochronne, które zmniejszą ryzyko występowania choroby, również zbawienne jest odpowiednie nawilżanie skóry.
Egzema – leczenie farmakologiczne
Jeżeli lekarz stwierdzi u nas egzemę, zapewne rozpocznie leczenie farmakologiczne, w którym uwzględni leki przeciwhistaminowe, witaminę C, wapń, leki przeciwkininowe, a w trudniejszych przypadkach przejdzie do miejscowo stosowanej kortykosteroidy. Lekarz może zalecić również zewnętrzne i miejscowe stosowanie maści ze sterydami, która ma właściwości chłodząco – pielęgnacyjne. Oprócz zwalczania alergii, leczenie może potrzebować leków przeciwlękowych, tj. hydroksyzyny i diazepamu. Intensywny świąd oraz drapanie sprzyja mikrouszkodzeniom skóry, co w konsekwencji może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, które z kolei utrudniają leczenie. W momencie, gdy egzema przyjmuje charakter złuszczania, poleca się preparaty złuszczające, które pomagają w usuwaniu obumarłych komórek naskórka. Są one tworzone na bazie kwasu salicylowego, mocznika, czy też kwasów owocowych.