Trening cardio czyli skuteczność bez szaleństw

Trening cardio nawet laikowi w pierwszej chwili skojarzy się z kardiologią – słusznie, dostępne na portalach dla sportowców artykuły specjalistów przypisują mu jako jedno z głównych zadań usprawnienie układu sercowo – naczyniowego. Co jeszcze można powiedzieć o tym rodzaju aktywności fizycznej?

Dla kogo cardio?

Ten bezpieczny i średnio intensywny wysiłek ma bardzo szerokie zastosowanie, jest dostępny dla każdego. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do aktywności i jest w stanie stale poprawiać swą wytrzymałość. W przypadku cardio znaczenie ma czas treningu – im dłuższy, tym lepiej. Poleca się go zarówno osobom starszym, otyłym, z problemami natury kardiologicznej, ale także sportowcom chcącym poprawić własne osiągnięcia i popracować nad formą. Cardio to sposób na odchudzanie i doskonałe uzupełnienie treningu siłowego.

Jak wygląda trening cardio?

Aktywność w tym rodzaju treningu jest umiarkowanie intensywna. Odbywać się powinna przy tętnie na poziomie 60-75% maksymalnej wielkości. Oznacza to, że przy pomocy pulsometru powinniśmy kontrolować liczbę uderzeń naszego serca. Odejmując od liczby 220 własny wiek, obliczamy swój puls maksymalny, a następnie pilnujemy, by w trakcie ćwiczeń nie przekraczać jego wyznaczonej wartości. Ćwiczenia cardio w pierwszej kolejności spalają węglowodany, następnie sięgają do zapasów tkanki tłuszczowej, by na koniec czerpać energię z białek. Ich intensywność pozwala prowadzić spokojną konwersację bez zadyszki.

Czy dzięki cardio szybko schudniemy?

Jeżeli zależy nam na szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej powinniśmy raczej wybrać trening interwałowy. Polega on na intensywnych ćwiczeniach, które trwają krócej i szybko odchudzają. Niestety nie mogą sobie pozwolić na ten typ ćwiczeń osoby w podeszłym wieku, po przebytych urazach, chorobach sercowych, a także początkujący sportowcy. Wymaga on pewnego doświadczenia, kondycji i znajomości własnych możliwości.

Trening cardio to wyważona, skuteczna aktywność, która przynosi oczekiwane efekty we właściwym czasie.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ