CrossFit - moda na sport dla wymagających

Marzysz o sporcie, który codziennie zaskakuje Cię czymś nowym? Nie lubisz rutyny i monotonii? Stawiasz na wysiłek, adrenalinę i rywalizację? Spróbuj CrossFitu – to może Cię wciągnąć i stać się sposobem na życie.

CrossFit – co to takiego?

Innowacyjna forma aktywności fizycznej popularna na całym świecie to właśnie CrossFit. Najbardziej charakterystyczne cechy tego sportu to drużynowość, ćwiczenia pod okiem osoby prowadzącej, specyficzne miejsca, w których ćwiczą jego zwolennicy – tzw. boxy, niezbyt wyszukane wnętrza, zaskakujące surowością i prostotą. Ponadto próżno doszukiwać się tu skomplikowanych sprzętów prosto z siłowni, czy eleganckiego fitness klubu. CrossFit dopuszcza używanie skrzyń, piłek lekarskich, sztang, młotów, kół gimnastycznych, czy drążków.

Fenomen tego sportu to dobór odpowiednich ćwiczeń angażujących wszystkie partie mięśni. Regularne ćwiczenia wzmacniają cały organizm, wpływają na wzrost siły, gibkości, skoczności, wytrzymałości, zręczności i szybkości – ogólnie rozwijają motorykę całego organizmu.

Dla kogo CrossFit?

O rodzaju ćwiczeń, ilości serii i powtórzeń decyduje osoba prowadząca. Ona również czuwa nad poprawnym sposobem wykonywania poszczególnych zadań. Do wykwalifikowanego trenera należy również taki dobór zestawu na dany dzień, by sprostał mu zarówno początkujący, jak i doświadczony sportowiec. Sport ten nie zna ograniczeń, ćwiczenia w grupach dobrze oddziałują na psychikę, motywują, zachęcają do rywalizacji i pracy nad sobą. Jeśli jednak nie chcemy ćwiczyć drużynowo, możemy poszperać w sieci, gdzie znajdziemy artykuły o CrossFicie, a następnie trenować samodzielnie.

Jak wygląda trening?

Każdy dzień to inny WOD (Workout of the day), czyli godzinny zestaw ćwiczeń. Można je dowolnie modyfikować w ten sposób, by nigdy nam się nie znudziły. Wykorzystuje on przysiady, pompki, skoki na skakance, podciąganie na drążku, rzuty piłką lekarską i wiele innych sposobów aktywności. Na każde ćwiczenie mamy określony limit czasowy, wykonujemy je na komendę: start. Stopień trudności ćwiczeń można zwiększać w nieskończoność i stale pracować nad rozwojem własnego organizmu. Każdy trening kończą ćwiczenia rozciągające.

Ten sport to wspaniała zabawa, doskonały trening i społeczność, którą zbliża wspólny wysiłek i satysfakcja z osiągniętych celów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ