Kalistenika, czyli trening ciężarem własnego ciała

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że trening siłowy możemy przeprowadzić w zasadzie w każdym miejscu i czasie, bez użycia jakichkolwiek sprzętów i akcesoriów, mając do dyspozycji jedynie…własne ciało. Jak to możliwe?

Ciało jako obciążenie

Kalistenika to rodzaj ćwiczeń, z którymi każdy z nas miał w życiu do czynienia. Czyż nie słyszeliśmy o pompkach, przysiadach, mostkach i dźwignięciach nóg? A co z podciąganiem na drążku? Każda z wymienionych aktywności wykorzystuje ciężar ciała jako balast.

Ten rodzaj treningu był znany już w czasach starożytnych. Dziś popadł w zapomnienie wraz z popularyzacją klubów fitness i siłowni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że trening siłowy nie wymaga od nas tak naprawdę żadnego wkładu finansowego poza ewentualnym zakupem drążka. Ćwiczenia możemy dowolnie zestawiać i modyfikować tworząc serie na miarę naszych możliwości. Wraz ze wzrostem formy i wytrzymałości można zwiększać stopień trudności treningów oraz wprowadzać trudniejsze odmiany ćwiczeń np. pompki na jednej ręce, na nadgarstkach, czy z klaśnięciem w międzyczasie.

Od czego zacząć

Jeśli chcemy zacząć naszą przygodę ze sportem właśnie od treningu ciężarem ciała, możemy wyszperać w sieci artykuły o planach treningowych na miarę naszych możliwości. Warto trzymać się ustalonych założeń, by nie tracić motywacji i konsekwentnie realizować cele.

Wspomniane ćwiczenia pozwolą nam rozbudować i wzmocnić mięśnie obręczy barkowej, bicepsy i tricepsy, mięśnie klatki piersiowej, kręgosłupa, pleców, pośladków i nóg. W pracy nad własnym ciałem należy naprzemiennie skupiać się na kolejnych partiach mięśni, by przyrost masy był równomierny. Po intensywnych treningach wskazany jest dzień przerwy na regenerację, nie bez znaczenia jest także odpowiednia dla sportowca dieta.

Kalistenika to sport dla osób z samozaparciem i silną motywacją. Nie ćwiczymy pod okiem trenera, który zagrzewa nas do walki, nie napędza nas potrzeba rywalizacji z kolegami. Minusem jest też fakt, że samodzielnie dobieramy zestaw ćwiczeń i tworzymy plany treningowe. Ogromny plus to z kolei dostępność i łatwość ćwiczeń, zerowy wkład finansowy i możliwość treningu zawsze i wszędzie.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ