Pompki – korzyści i skutki uboczne

Jest wiele różnych ćwiczeń fizycznych. Jednak od wielu lat niezmienną popularnością cieszą się pompki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niosą one wiele korzyści. Poza tym to ich wykonania nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Pompki efektywne ćwiczenie, które pojawia się w treningu sportowców, oraz w szkoleniu żołnierzy, i na zajęciach wychowania fizycznego. Możemy je również wykonać w każdym miejscu. Poza tym pompki pomogą nam osiągnąć uczucie napompowania.

Napompowanie – a cóż to takiego?

„Napompowanie” niektórym może się dziwnie kojarzyć, ale jest to efekt, do którego dąży sportowiec, a także osoba trenująca. Z tym pojęciem możemy mieć różne dziwne skojarzenia, ale tak naprawdę odnosi się ono do fizjologicznego zjawiska. Ten stan zachodzi podczas treningu, w momencie, gdy następuje napompowanie mięśni, a także zostaje zwiększony napływ krwi do mięśni. W wyniku tego dochodzi do napęcznienia mięśni, a także ich wzrostu.

Jakie korzyści wynikają z pompek?

Pompki cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko ze względu na swą prostotę i łatwość wykonania. Kolejną przyczyną ich popularności jest ogromna liczba zalet. Przede wszystkim w wyniku ich wykonania zachodzą ogromne zmiany w naszym wyglądzie. Dochodzi do poprawy wyglądu ramion i pleców. Jednak to nie wszystko, dzięki pompkom możemy też osiągnąć różne korzyści zdrowotne, np. wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego. W dodatki mamy wiele rodzajów pompek, wśród nich znajdziemy wąskie, damskie, męskie, szerokie itp. To sprawia, że każdy może dopasować ćwiczenia do siebie.

Jakie są efekty wykonywania pompek?

Z reguły podejmujemy się treningów fizycznych, aby poprawić swój wygląd. Dlatego skupimy się na efektach dotyczących zmian zachodzących w naszym ciele, a jest ich naprawdę dużo. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pompki są ćwiczeniem, które rzeźbi, a także wzmacnia wiele grup mięśniowych. Zaliczyć do nich można głównie mięśnie dolnego odcinka pleców oraz brzucha, pośladków i ud. Wąskie pompki są idealnym sposobem na ujędrnienie okolicy mięśnia trójgłowego ramienia. To właśnie dzięki nim możemy się pozbyć obwisłej skóry w tylnej części ramion, czyli tzw. ,,motylków’’, które często nas bardzo drażnią. W dodatki te same pompki, ale w szerokim ułożeniu dłoni podniosą biust, z czego ucieszy się każda kobieta, ponieważ dzięki temu będzie większy i bardziej jędrny. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie tego ćwiczenia możemy rozwijać mięśnie piersiowe – będą to mięsień piersiowy większy oraz mięsień mniejszy.

Wykonywanie pompek prowadzi do rozwoju ogólnej wytrzymałości oraz kondycji.

Warto też dodać, że prawidłowo wykonana pompka może powodować, że mięśnie pleców i mięśnie brzucha są silniejsze. Jest to bardzo korzystna zmiana, ponieważ właśnie one odpowiedzialne są za prawidłową postawę ciała. Powinniśmy sobie uświadomić, że mocny tułów będzie chronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami, a w ten sposób zmniejsza ryzyko kontuzji.

Pompki – korzyści i skutki uboczne

Efekty pompek, a zmiany w składzie ciała

Na skutek wykonywania pompek pojawia się o wiele więcej zmian. Regularne treningi prowadzą przede wszystkim do zmiany w składzie ciała. Cały ten proces zachodzi wraz z adaptacją treningową, w momencie gdy ciało stara się dopasować do warunków oraz do wyzwań, którym je poddajemy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli marzy się nam duża, szeroka oraz wypukła klatka to same pompki nie wystarczą. Jednak będą bardzo ważnym uzupełnieniem treningu siłowego. Potrzebne będą wtedy duże obciążenia dające mięśniom większe bodźce.

Uboczne skutki pompek

Trzeba jednak uważać, żeby nie doprowadzić do przetrenowania. Dlatego nie wolna za częsta i za długo wykonywać pompek. Taki stan może także prowadzić do wyczerpania się organizmu. Jak możemy rozpoznać przetrenowanie? Z reguły objawia się ono dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni, a także zmęczeniem, w tym fizycznym oraz psychicznym. Dlatego pamiętajmy, że warto prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak, aby osiągnąć odpowiednie rezultaty powinniśmy zachować umiar.

[Głosów:12    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ