Czyszczenie pralki i lodówki – domowe sposoby

Każdy z nas stara się zachować porządek w domu lub mieszkaniu. Jednak czasem zwykłe sprzątanie nie wystarczy. Zdarza się, że musimy wykonać generalne porządki, które bywają uciążliwe. Często też nie wiemy, od czego zacząć. W niektórych przypadkach zwykłe metody mogą nie być wystarczające. Przychodzą momenty, w których musimy dokładnie wyczyścić pralkę oraz lodówkę.

Informacje ku przestrodze

Często zapominamy o czyszczeniu lodówki i pralki, a są to sprzęty gospodarstwa domowego, z których korzystamy najczęściej. Dlatego musimy pamiętać, że wymagają one regularnego czyszczenia i pielęgnacji. Dzięki temu pozostaną w doskonałym stanie przez lata i będą służyły nam jak najdłużej. Na szczęście nie musimy używać do tego drogich, specjalistycznych w środków. W każdym domu znajdziemy coś co nam pomoże doprowadzić je do czystości.

Dlaczego ich sprzątanie jest takie ważne. W 2012 roku w prestiżowym piśmie „Daily Mail” opublikowano wyniki przerażających badań, Wynika z nich, że w lodówkach odnaleźć można szczepy tak niebezpiecznych bakterii jak Salmonella, Listera i E.coli. Trzeba pamiętać, że najwięcej mikroorganizmów znajduje się w dolnych szufladach, a w nich najczęściej przechowujemy warzywa. Naukowcy więc nas ostrzegają, że brak regularnego czyszczenia lodówki może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób.

Dlatego powinniśmy baczniej przyjrzeć się naszej chłodziarce i zadbać o jej wnętrze.

Dlaczego warto czyścić lodówkę i pralkę?

Utrzymanie w czystości sprzętów gospodarstwa domowego sprawi, że zapewnimy im dłuższe funkcjonowanie. Dzięki temu będą też bardziej wydajne. Oczywiście pralki i lodówki nie musimy gruntownie czyścić przy każdym sprzątaniu. Warto je umyć, ale tyle wystarczy.

Jednak czasem przychodzą momenty, w których musimy dokładniej wysprzątać obydwa te sprzęty. Szczególnie alarmujące powinny być przykre zapachy wydobywające się z wnętrza lodówki. Nie warto też zostawiać w nich resztek jedzenia. W przypadku pralki złym znakiem będzie niewystarczająca jakość prania lub częste usterki. Na szczęście nie musimy używać do tego środków, które są naszpikowane chemią, wystarczą domowe sposoby.

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu lodówki?

Czyszczenie lodówki jest bardzo ważne z kilku powodów. Najważniejszy jest fakt, że w brudnej lodówce rozmnaża się wiele niebezpiecznych szczepów bakterii przede wszystkim Salmonella, Listera i E.coli. Dlatego niedokładne czyszczenie pudeł i szuflad, a także przetrzymywanie przeterminowanych produktów sprzyja powstawaniu wielu niebezpiecznych chorób. Jak prawidłowo czyścić lodówkę? Na początku musimy wyjąć z niej wszystko łącznie z półkami. Całe czyszczenie zaczynamy od góry. Nie warto stosować do tego żadnych środków chemicznych. Jej kontakt z żywnością może być dla nas bardzo niebezpieczny. O wiele lepiej czyścić lodówkę za pomocą octu, dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona. Może wydawać się to trudne, ale to nieprawda. Wystarczy wsypać sodę na gąbkę, a następnie wszystko przetrzeć jeszcze raz wodą. Do czyszczenia lodówki można też wykorzystać sól kuchenną, którą rozpuszczamy w 4 litrach wody.

Czyszczenie pralki i lodówki – domowe sposoby

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu pralki?

Niedokładnie wyczyszczona pralka nie jest tak niebezpieczna dla naszego zdrowia jak brudna lodówka. Jednak też trzeba ją sprzątać, bo może być narażona kamień oraz grzyb, a także towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. Zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i nie narażać pralki na pojawienie się kamienia. Wystarczy ją czyścić raz na dwa miesiące.

Do tego również możemy użyć sody oczyszczonej lub octu tak jak w przypadku pralki.

Jeżeli używamy sody oczyszczonej, to ¾ produktu wsypujemy do zbiornika na proszek, a następnie nastawiamy standardowe pranie w temperaturze 90°C. Dzięki tej metodzie odświeżymy wnętrze pralki, a także pozbędziemy się odpychającego zapachu. Do odkamieniana najlepiej użyć octu. Wówczas wlewamy ¾ szklanki octu do zbiornika, a następnie ustawiamy standardowe pranie w temperaturze 90°C. W ten sposób zadbamy o dobry stan pralki i jej czystość.

[Głosów:14    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ