Pokrzywa, choć niezbyt lubiana ze względu na swoje „parzące” właściwości, jest cenną rośliną leczniczą, wykorzystywaną w medycynie już od starożytności. Pomaga m.in. przy infekcjach dróg moczowych, problemach skórnych, chorobach reumatycznych oraz w profilaktyce kamicy nerkowej. Poznaj właściwości pokrzywy!
Pokrzywa jako lek występuje w różnych postaciach. Właściwości lecznicze wykazują zarówno jej liście, jak i kwiaty oraz korzeń. Wrażenie robi już sama lista substancji odżywczych występujących w pokrzywie naturalnie. O zdrowiu, które można zyskać, lecząc preparatami z pokrzywy różne schorzenia, także wiemy całkiem sporo.
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa jest bogatym źródłem soli mineralnych, przede wszystkim magnezu. Zawiera ponadto witaminy C, K, witaminy z grupy B, flawonoidy, kwasy organiczne (mrówkowy – ten odpowiedzialny za parzenie – oraz jabłkowy, masłowy, octowy, bursztynowy), kumaryny, aminy (histaminę, cholinę, serotoninę), olejek eteryczny, porfiryny (głównie chlorofil), proteiny.
Najczęściej w medycynie naturalnej wykorzystuje się napary przyrządzane z suszonych liści i ziela pokrzywy oraz sok, przygotowywany ze świeżej rośliny. Pokrzywa pomaga w takich schorzeniach jak:
– stany zapalne dróg moczowych – działa moczopędnie, poprawia przepływ w drogach moczowych i pomaga „wypłukać” bakterie odpowiedzialne za zakażenie,
– pomocniczo przy dolegliwościach reumatycznych,
– problemy skórne, zwłaszcza trądzik,
– niedobory magnezu,
– choroby metaboliczne: otyłość, cukrzyca (łagodnie obniża poziom cukru we krwi), dna moczanowa.
W korzeniach i kłączach pokrzywy występują natomiast takie związki chemiczne jak steroidy, aminokwasy, terpeny, kwasy tłuszczowe. Tym częściom rośliny przypisuje się rolę w leczeniu schorzeń prostaty. Badania potwierdziły, że przy długotrwałym stosowaniu kompleksu lipidowo-steroidowego otrzymanego z korzenia pokrzywy u pacjenta może dojść do zatrzymania rozrostu gruczołu krokowego. To świetna wiadomość dla mężczyzn naturalnie! O zdrowiu płynącym z przyjmowania naturalnych preparatów opartych na ekstraktach z pokrzywy zapewne jeszcze wszystkiego nie wiemy.
Jak przygotować lecznicze preparaty z pokrzywy?
Pokrzywa jako lek może wystąpić w wielu postaciach: jako sok świeży lub stabilizowany etanolem czy susz przeznaczony do sporządzania naparu. Młode, świeże liście mogą posłużyć do przyrządzenia sałatki lub zdrowego koktajlu. Suszone ziele (2 łyżki) wystarczy zalać 2 szklankami gorącej wody, następnie gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 5 minut – i gotowe.
Na dolegliwości skórne, zwłaszcza trądzik pospolity, warto przygotować napar z mieszanki ziołowej, złożonej z 50 g liści pokrzywy, 50 g ziela fiołka trójbarwnego oraz po 25 g kłącza perzu, korzeni łopianu, ziela skrzypu i liści brzozy. 2 łyżki mieszanki ziołowej zalej 2 szklankami gorącej wody, gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 5 minut, a następnie odstaw do wystudzenia na 10 minut i odcedź.
Aby kuracja przyniosła rezultaty, pij napar 3 razy dziennie, po pół szklanki. Mieszanka ziół pomocna w chorobach reumatycznych to natomiast 100 g pokrzywy, 50 g kwiatów wiązówki i 50 g liści brzozy. Przygotowuje się ją w podobny sposób.
Jeśli natomiast chcesz przygotować sok ze świeżej pokrzywy, najlepiej udaj się na zbiory wiosną, w okolice oddalone od ruchu ulicznego, ekologicznie czyste. Zbieraj młode pędy rośliny. Zmiksuj je i odcedź sok przez płócienną serwetkę lub gazę. Świeży sok możesz dodawać do soków warzywnych i owocowych lub rozcieńczyć wodą. Taki sok nie ma niestety długiej daty ważności. Wypij go bezpośrednio po wyciśnięciu.
Możesz przechowywać go w lodówce przez 12–24 godz. Jeżeli chcesz zachować go na dłużej, musisz go utrwalić przy pomocy alkoholu. Przygotuj 500 g świeżych liści, zmiksuj je i odciśnij, przecedź przez gazę, a następnie dodawaj spirytus w proporcjach: 1 część spirytusu na 4 części soku. Utrwalony sok możesz przechowywać w lodówce przez 3–4 miesiące. A jeśli potrzebujesz przepisów na inne naturalne soki i mieszanki ziołowe, zajrzyj na portal Naturalnie o zdrowiu.