Z jakimi problemami możesz wybrać się do dermatologa i jak wygląda wizyta u tego specjalisty?

Dermatolog jest lekarzem, który zajmuje się problemami skóry, paznokci oraz włosów. W przypadku wielu zaburzeń podłożem mogą być alergie lub zmieniający się stan skóry związany z wiekiem, porą roku oraz otaczającym klimatem. Jednakże niektóre problemy zewnętrzne skóry, włosów, czy paznokci, mogą być spowodowane poważniejszymi schorzeniami. Profilaktyka ma więc ogromne znaczenie. Z artykułu dowiesz się, z jakimi problemami możesz się wybrać do dermatologa, jak się przygotować do wizyty oraz jak wygląda spotkanie z tym specjalistą.

Najczęstsze przyczyny wizyty u dermatologa

Do poradni dermatologicznej bardzo często wybierają się osoby młode, które cierpią na trądzik, czy też chcą usunąć znamię lub pieprzyk.  Trądzik może pojawiać się także w wieku dorosłym i może być on spowodowany nadmiarem męskich hormonów lub nawracającymi problemami z czasów adolescencji. Innym problemem, z którym możesz wybrać się do dermatologa jest nadmierne wypadanie włosów, osłabione paznokcie, czy też znamiona, krosty i brodawki. W przypadku poważniejszych zmian skórnych lepiej zdecydować się jednak na chirurga.

Jak się przygotować do wizyty?

Przede wszystkim należy obserwować swoją skórę oraz zmiany, które się na niej pojawiają. Bardzo ważne jest stwierdzenie, jaki dokładny problem sprawia, ze wybieramy się akurat do tego specjalisty. Warto także przygotować się do wywiadu, który zostanie przeprowadzony przez dermatologa.

Jak wygląda przebieg wizyty?

Dermatolog w pierwszej fazie wizyty wypyta nie tylko o ogólny problem, który sprowadził daną osobę do tego specjalisty, ale także o przebyte choroby, zażywane leki i inne problemy. W przypadku ostrego trądziku, zwykle stosowane są kremy lub tabletki z retinolem, dlatego na pewno padnie pytanie o ciążę lub jej planowanie. Następnie specjalista obejrzy wszelkie znamiona, krostki, czy brodawki, a także przeprowadzi badanie detroskopowe. Jest to badanie nieinwazyjne i bardzo precyzyjne. Dermatolog ma także możliwość przeprowadzenia analizy stanu włosa.

Wizyty u wielu lekarzy- specjalistów uznawane są za trochę stresujące, jednak w przypadku dermatologa nie ma się czego obawiać, ponieważ nie przeprowadza on bolesnych badań, ani nie wydaje diagnoz na podstawie jednej wizyty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ