operacja zaćmy

Zaćma jest chorobą, której zachorowalność rośnie wraz z wiekiem pacjenta i dotyka niemal wszystkich starszych ludzi. Nie oznacza to jednak, że można ją lekceważyć, ponieważ nieleczona, nie tylko obniża komfort życia chorych, ale też może prowadzić do poważnych następstw, a nawet utraty wzroku. Co należy o niej wiedzieć i jak wygląda leczenie zaćmy?

Zaćma – po czym ją poznać?

Zaćma nazywana jest też kataraktą. Najczęściej diagnozowana jest u osób po ukończeniu 55 roku życia. Polega na zmętnieniu soczewki, przez którą nie dociera wystarczająca ilość światła. Wyróżnia się jej kilka rodzajów – występuje zarówno zaćma wrodzona rozwijająca się w okresie prenatalnym, jak i pojawiająca się wraz z wiekiem. Jej pierwsze objawy są zaledwie dostrzegalne, a z czasem przybierają na sile. Należy do nich pogarszanie się ostrości widzenia, zaburzenia widzenia kolorów, przeszkadzające jasne światło, szybkie męczenie się oczu, narastająca krótkowzroczność, a nawet problemy z poruszaniem się i oceną odległości. Zaćmę łatwo rozpoznać bez skomplikowanych badań, na przykład podczas badania dna oka za pomocą lampy szczelinowej. Na podstawie badania oraz wywiadu medycznego lekarz może postawić diagnozę, a następnie zaproponować skutecznie leczenie.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy przebiega wyłącznie chirurgiczne. Najczęściej stosowaną metodą w ostatnich latach jest ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Zabieg ten nazywa się w kręgu medycznym fakoemulsyfikacją. Polega na rozbiciu zmętniałej soczewki, a następnie wypłukaniu jej z oka za pomocą specjalnego sprzętu. Następnie zostaje wszczepiona sztuczna soczewka, co gwarantuje szybką poprawę wzroku, bez konieczności używania silnych szkieł. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu, pacjent jest wiec podczas niego cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowaniu wcześniej kropli znieczulających. Dlaczego fakoemulsyfikacja jest lepszą metodą od klasycznego sposobu usuwania zaćmy? Ponieważ małe nacięcie nie wymaga założenia szwów, rana szybko się goi, a czas rekonwalescencji jest znacznie skrócony.

Decyzje o tym, kiedy poddać się zabiegowi należy podjąć wspólnie z lekarzem. Najlepiej jednak na operację zdecydować się stosunkowo wcześnie. Usuwanie zaćmy operacyjnie to krótki, bezbolesny i bezpieczny zabieg, dlatego rzadko kiedy istnieją ku niemu przeciwwskazania. Przed operacją pacjent powinien wykonać dodatkowe badania, poświadczające o jego dobrym, ogólnym stanie zdrowia. Natomiast po samym zabiegu może wrócić do domu już po 2-3 godzinach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ