Brak aktywności fizycznej skutkuje nadwagą i otyłością
fot. Pixabay.com

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowia. Obok prawidłowej diety i umiejętności radzenia sobie ze stresem to podstawa długiego i szczęśliwego życia. Dlatego ruszać się warto. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie ograniczają nas tylko własne preferencje. Kto zaś ruszać się nie chce, będzie musiał zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? O tym piszemy poniżej!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/skutki-braku-aktywnosci-fizycznej/

Otyłość jako konsekwencja braku ruchu

Choć moda na aktywność fizyczną na dobre zagościła w naszym społeczeństwie, jest ciągle wielu ludzi, którym ruszać się po prostu nie chce. Przyzwyczajeni do trybu życia, w którym rozrywkę zapewnia telewizja, seriale lub siedzenie ze smartfonem na kanapie, zapominają o tym, że robią sobie dużą krzywdę. Pierwszym takim krokiem do tego, aby organizm zaczął podupadać na zdrowiu jest zyskiwanie zbędnych kilogramów, szybko przechodzące w nadwagę, a w końcu i otyłość. O tej ostatniej mówi się, że jest plagą naszych czasów, a dziś dotyka zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, jak i osoby starsze.

Choroby przewlekłe wynikiem braku aktywności fizycznej

Cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, mniejsza wydolność płuc, nadciśnienie, wysoki cholesterol i związana z nim miażdżyca, choroby wieńcowe – do takich skutków może doprowadzić między innymi brak aktywności fizycznej. Oczywiście, nie tylko brak ruchu wpływa na rozwój na przykład cukrzycy. Jeśli jednak przejdziemy po nitce do kłębka i przyjmiemy, że brak ruchu spowodował otyłość, a otyłość doprowadziła do cukrzycy, możemy uznać, że aktywność fizyczna była niezbędnym elementem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Poza tym brak aktywności oznacza mniejszą objętość wyrzutową serca, a układ oddechowy o wiele wolniej adaptuje się do większego wysiłku, w razie takiej konieczności.

Brak aktywności a nastrój i funkcjonowanie psychiki

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Chyba nikomu z nas nie jest obca ta ludowa mądrość. I choć może się wydawać wyświechtanym powiedzeniem, to sama prawda. Skoro więc aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu fizycznemu, pomaga nam również trwać w dobrostanie psychicznym. Ruch to endorfiny, a endorfiny to hormony szczęścia. Aktywność fizyczna zalecana jest więc osobom, które zmagają się ze stanami depresyjnymi czy też lękowymi.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/zegarek-do-biegania-jak-wybrac-wlasciwy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ