Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate rozszerzenia żył powierzchniowych. Towarzyszy im charakterystyczne wydłużenie i poskręcanie żył, a czasami wystające ponad powierzchnię skóry węzły i wybrzuszenia. Schorzenie częściej występuje u kobiet, ujawnia się zazwyczaj po 40 roku życia.
Pojawienie się na nogach żylaków jest skutkiem przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Często pojawienie się żylaków jest lekceważone jako niegroźne zmiany na kończynach. Jednak żylaki nie tylko obniżają estetykę nóg, ale mogą świadczyć o przebytej chorobie zakrzepowej i zwiększają prawdopodobieństwo zakrzepu.
Komu i dlaczego zagrażają żylaki nóg
Żylaki nóg powstają z rozszerzania się żył i związanej z tym procesem nieprawidłowym domykaniem zastawek. Zaburzenia, spowolnienie w przepływu krwi powoduje rozszerzanie żył. W związku z częstszym występowaniem po 40 roku życia cześć populacji uważa je za naturalny objaw starzenia. To oczywista nieprawda. Występowanie żylaków można powiązać ze zbyt ograniczoną ruchomością kończyn dolnych. W trakcie przemieszczania się elastyczne żyły i zastawki żylne działają jak pompa, układ krwionośny pracuje wydajnie a przepływ krwi jest niezakłócony.
Brak ruchu nóg powoduje spowolnienie przepływu krwi z wszystkimi negatywnymi następstwami. Częściej żylaki występują u osób pracujących w pozycji stojącej lub siedzącej takich jak: chirurdzy, stomatolodzy, fryzjerzy itp. W grupie zagrożonej żylakami są osoby otyłe, chorujące na zaburzenia hormonalne i mające wysoką krzepliwość krwi. Przyczyną żylaków może być: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, gorące kąpiele, a nawet niedopasowane obuwie Żylaki mogą powstać także w okresie ciąży. Występowanie żylaków często jest uwarunkowane genetycznie.
Objawy i diagnozowanie żylaków nóg
Pierwsze niepokojące objawy żylaków to pojawiające się na nogach pajączki, wieczorne obrzęki kostek i stóp, uczucie ciężkich nóg, pieczenie w nogach. Jeśli zlekceważymy te pierwsze symptomy i nie udamy się po pomoc np. do specjalistycznych centrów Scanmed, oferujących leczenie żylaków (https://scanmed.pl/oferty/leczenie-zylakow), schorzenie doprowadzi do dalszych zmian chorobowych w kończynach.
Brak odpowiedniej terapii powoduje wystąpienie następujących objawów: widoczne żylaki nóg często w formie węzłów i powrozów, uciążliwe obrzęki, zmiany skórne w postaci przebarwień, na podudziach mogą pojawiać się owrzodzenia. Nie jest to ani zdrowe, ani estetyczne. Diagnozowanie stanu kończyn dolnych za pomocą badania USG odbywa się w trakcie pierwszej wizyty u specjalisty.
Leczenie żylaków nóg
Lekarz specjalista ustala optymalną dla pacjenta metodę pozbycia się uciążliwego i mało estetycznego schorzenia, jakim są żylaki nóg. Wybór metody leczenia zależy od głębokości umiejscowienia, położenia na nodze, stopnia zaawansowania, ogólnego stanu zdrowia itd. Leczenie żylaków można prowadzić różnymi sposobami. Od noszenia pończoch uciskowych i farmakoterapii aż po małoinwazyjne zabiegi całkowicie usuwające problem żylaków nóg.
Nowoczesnych małoinwazyjnych, komfortowych dla pacjenta metod usuwania żylaków jest obecnie bardzo wiele. Specjalistyczne centra medyczne rutynowo stosują metody: laserowe, termiczne, skleroterapia, leczenie parą wodną, ablacji termicznej i wiele innych. Zabiegi są wykonywane w trybie ambulatoryjnym i nie powodują wykluczenia pacjenta z normalnego trybu życia.