Medytacja dla początkujących

Coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które pomagają pozbyć się codziennego stresu i lepiej funkcjonować. Medytacja już dawno przestała być postrzegana jako praktyka właściwa jedynie dla buddyjskich mnichów – doceniono jej działanie jako remedium na pośpiech i stres. Jak zacząć medytować? Pomoże w tym kilka wskazówek, które można nazwać krótko „medytacja dla początkujących”.

Medytacja dla początkujących – jak medytować?

Jak medytować, żeby się nie zniechęcić? Wbrew pozorom medytacja wcale nie musi polegać na wielogodzinnym siedzeniu bez ruchu. Wystarczy pół godziny dziennie, a jeśli nie możemy wygospodarować tyle czasu – nawet 15 minut. Ważne jest, żebyśmy znaleźli stałą porę, o której możemy oddać się medytacji, oraz spokojne miejsce.

Siadamy na podłodze lub w fotelu i pozwalamy naszemu umysłowi się zrelaksować. Pomocne może być patrzenie w płomień świecy lub przyglądanie się przepływającej wodzie. Jeśli medytujemy na zewnątrz, kojąco podziała na nas widok otaczającej zieleni, szelest liści i szmer strumyka. Agnieszka Maciąg i inni zwolennicy medytacji podkreślają, że kontakt z naturą łagodzi stres i w połączeniu z medytacją działa naprawdę skutecznie.

Medytacja dla początkujących polega przede wszystkim na wyciszeniu umysłu, odpuszczeniu rozmyślania nad problemami i pozbywaniu się natrętnych myśli. Jeśli nas dręczą, spróbujmy obserwować je niczym przepływające po niebie chmury. W ten sposób oddzielamy się od nich i pozwalamy im odejść.

Jak działa medytacja?

Medytacja dla początkujących to przede wszystkim opanowanie podstawowych technik wyciszenia myśli i uspokojenia wewnętrznego. Medytując, wyciszamy się, pozbywamy niepokojących, natrętnych myśli i odzyskujemy równowagę.

Problemy nabierają właściwych rozmiarów, a czasem nawet w trakcie lub po medytacji uda się nam wpaść na świetne ich rozwiązanie. Dzieje się tak dlatego, że zrelaksowany, wypoczęty umysł działa sprawniej i podsuwa nam nowe pomysły.

Medytacja to także sposób na poznanie swoich prawdziwych pragnień i obaw. Pragnienia można zacząć spełniać, zaś obawy, kiedy dokładnie się im przyjrzymy, często tracą swoją moc.

Medytacja, nawet ta kilkunastominutowa, łagodzi stres i pomaga nam pogodzić się z samymi sobą i ze światem takim, jaki jest. To bardzo ważne, ponieważ nie mamy wpływu na wiele zdarzeń. Medytacja sprawi, że spojrzymy na nie z większym spokojem.

Co więcej, medytacja uczy nas przebywania sam na sam ze sobą, w samotności. Tylko w ten sposób możemy poznać samego siebie, a jak od wieków twierdzą filozofowie, to główne zadanie, jakie powinien w swoim życiu wykonać każdy człowiek. Tylko tak staniemy się dojrzali i stawimy czoło codziennym troskom, przy okazji pomagając naszym wewnętrznym optymizmem naszym bliskim.

W co się ubrać do medytacji?

Ubranie powinno być przede wszystkim wygodne i dostosowane do temperatury otoczenia, w którym medytujemy. Nie ma tu żadnego dress code’u, ważne, żebyśmy czuli się komfortowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ