soczewki

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie najczęściej występujące wady refrakcji, które leczy się za pomocą odpowiedniej korekcji wzroku. Osoby, u których zdiagnozowane są te wady mogą korzystać zarówno z okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych. Trzymanie pod kontrolą krótkowzroczności i dalekowzroczności pozwala na komfortowe życie bez ograniczeń dotyczących aktywności sportowych czy prowadzeniu kariery zawodowej, bo niewiele zawodów wymaga 100% zdrowego narządu wzroku. Na czym polegają krótkowzroczność i dalekowzroczność? Jakie są objawy tych schorzeń oraz w jaki jest najlepszy sposób na korygowanie wzroku?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, potocznie nazywana bliskowzrocznością, a fachowo miopią, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Główną przyczyną tej wady refrakcji jest nieprawidłowa budowa oka, polegająca na tym, że tor optyczny oka skupia obraz przed warstwą siatkówki, a nie na niej. Skutkuje to wyraźnym widzeniem obrazów z wyłącznie z bliskiej odległości, a im dalej się one znajdują, tym mniejsza ostrość wzroku. Istnieją trzy stopnie krótkowzroczności, które określa się za pomocą dioptrii. Mała krótkowzroczność to wada do -3 dioptrii, natomiast między wartościami -3 dioptrii a -7 dioptrii mówi się o krótkowzroczności średniej, zaś powyżej -7 dioptrii – o dużej krótkowzroczności. Czy każdy stopień krótkowzroczności wymaga korekcji? Z zasady nie, jednakże wiele zależy od konkretnej osoby. Niektórzy nie odczuwają dyskomfortu przy wadzie do -1 dioptrii, a innych irytuje np. czytanie już przy -0,5 dioptriach. Niestety, krótkowzroczność to wada postępująca, która wymaga stałej kontroli z okulistą lub optometrystą (najlepiej raz do roku). Przy małej krótkowzroczności osoby nią dotknięte często odczuwają niechęć do codziennego noszenia okularów, przez co narażają się na pogorszenie zdrowia i samopoczucia, bo nieleczona wada wzroku (lub nieprawidłowo korygowana) objawia się bólem głowy, bólem skroni, odczuwaniem większego zmęczenia po czynności wymagającej skupienia wzroku, np. jazdy samochodem, oglądania filmu czy czytania, problemami z koncentracją czy bólem karku i szyi, który spowodowany jest przybliżaniem się do danego przedmiotu. Dlatego dobrym rozwiązaniem są soczewki na krótkowzroczność, dzięki którym można zapomnieć o tej wadzie wzroku. Noszenie soczewek kontaktowych pozwala na regularne uprawianie wszelkich sportów, w tym pływania, a także na bezpieczniejszą jazdę samochodem, rowerem czy po prostu oglądanie filmów. Obecnie na rynku można kupić także soczewki kontaktowe przeznaczone do długiej pracy przed komputerem, zbudowane tak, by oczy mniej się męczyły. Na przednią powierzchnię soczewki nałożone są asferyczne krzywizny i koncentracja większej mocy dodatniej następuje w centralnej części soczewki. To specyficzne rozwiązanie sprawia, że oczy nie są tak eksploatowane podczas długiego korzystania z ekranów komputerów, laptopów czy smartfonów.

Dalekowzroczność

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Ta wada wzroku objawia się odwrotnie do krótkowzroczności, czyli obraz widzi się wyraźniej z większej odległości, a po przybliżeniu się rozmywa. Skutkuje to np. trzymaniem gazety czy książki w dużej odległości i mrużeniem oczu, by napięciem mięśniowym pomóc sobie „złapać” ostrość. Dalekowzroczność ma także podłoże genetyczne, o czym warto pamiętać w przypadku dzieci, u których o wiele trudniej zdiagnozować tę wadę niż u dorosłych. Dalekowzroczność daje podobne objawy, jak krótkowzroczność, jeśli nie jest w prawidłowy sposób korygowana. Dlatego najważniejsze, by znaleźć najlepszą metodę na korekcję wzroku dla siebie. Sposobem na efektowne korygowanie wzroku są soczewki na dalekowzroczność, które są powszechnie dostępne i w sklepach stacjonarnych, i w sklepach online. Kupując soczewki online i na zapas można sporo zaoszczędzić, więc wcale nie wiąże się to z dużym nakładem pieniężnym. Przed zakupem pierwszej pary zdecydowanie warto udać się na konsultację z optometrystą lub skorzystać z wirtualnego gabinetu, by dobrać odpowiednie soczewki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ