Osobowość jest złożonym zbiorem właściwości psychicznych, na którą składają się określone wzorce zachowań. Mogą być one zależne od różnorodnych sytuacji w życiu. Każdego z nas cechuje indywidualna osobowość, składająca się z czynników, które warunkują nas samych. Dzięki niej jesteśmy w stanie spostrzegać świat w osobisty dla nas sposób. W procesie diagnozy psychologicznej istotnym aspektem jest zbadanie osobowości danej osoby, ponieważ dzięki temu specjalista jest w stanie określić cel i sposób prowadzenia psychoterapii.
Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości?
Zaburzenie osobowości objawia się, gdy u danego człowieka ujawniają się charakterystyczne długotrwałe, specyficzne i nieprzystosowawcze wzorce zachowań, myślenia oraz spostrzegania, otaczającego świata oraz ludzi. Wyróżniane są różnorakie zaburzenia osobowości, aczkolwiek każde z nich, utrudnia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie na przestrzeni społecznej, zawodowej oraz osobistej. Istotnym aspektem u osób, u których zdiagnozowano zaburzenie osobowości, jest poddanie się psychoterapii.
Testy psychologiczne diagnozujące zaburzenie osobowości
W przypadku, gdy dana osoba, podejrzewa zaburzenie osobowości, możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznego badania w tym kierunku. Poradnia Zdrowia Psychicznego „Harmonia” umożliwia zrealizowanie takich testów. Test na zaburzenia osobowości polega na przeprowadzeniu przez psychologa – diagnostę, określonej analizy lub serii badań przy użyciu odpowiednio dobranych narzędzi psychometrycznych oraz ustrukturalizowanego wywiadu klinicznego, dzięki którym może lepiej poznać swojego pacjenta. Ponadto umożliwia to dobranie odpowiedniego rodzaju testu najlepiej dopasowanego do potrzeb danej osoby. Na podstawie takich testów, możliwe będzie zdiagnozowanie u danej osoby nieprawidłowo ukształtowanej osobowości.
Jaką rolę spełniają testy osobowości?
Testy na zaburzenia osobowości umożliwiają przede wszystkim określenie konkretnego rodzaju zaburzenia struktury osobowości. Ponadto pomagają zrozumieć mechanizmy ich powstawania, a także ułatwiają w ocenie skali problemów, z jakimi zmaga się pacjent. W momencie, gdy wszystkie te aspekty zostaną właściwie określone, możliwe jest zaproponowanie odpowiedniego leczenia i wybranie adekwatnej psychoterapii. Terapia pomaga ludziom odnaleźć się w świecie, ułatwić funkcjonowanie oraz poprawić jakość życia. Pierwszym krokiem do takiego działania jest przede wszystkim właściwa diagnoza.