Swędzenie skóry, różnorakie bąble, wysypki i inne przypadki dotyczące zmian skórnych, to problemy, z którymi każdy dermatolog ma do czynienia każdego dnia. Czasami dolegliwości skórne nie mają nic wspólnego z naszym zaniedbaniem, czy np. ranami, lecz mają podłoże genetyczne. Wtedy wyprawa do lekarza tej specjalizacji może nam zaoszczędzić wielu kłopotów. Sprawdźmy, z jakimi przypadłościami należy się niezwłocznie udać do dermatologa.

Czym zajmuje się dermatolog?

Profesją dermatologa jest w głównej mierze działanie mające na celu usunięcie wszelkich zmian skórnych, które bezpośrednio wpływają zarówno na jej estetykę, jak i zdrowie pacjenta. Mowa tutaj oczywiście zarówno o tych wszystkich zmianach, które występują jedynie na naskórku, skórze właściwej, jak i tych dotyczących paznokci i włosów. Warto także wiedzieć, że dermatolog zajmuje się również przypadkami nowotworów skórnych, a nawet chorobami wenerycznymi. Wielu z nich bowiem kształci się właśnie w tych dwóch kierunkach, gdyż te dyscypliny mają ze sobą wiele wspólnego.

 Wpis powstał dzięki informacjom ze strony dermatolog Katowice.

Repertuar schorzeń, z którymi zmaga się dermatolog, jest naprawdę pokaźny. Poniżej przedstawimy te najczęściej występujące oraz wyjaśnimy, na czym polega ich przebieg.

Atopowe zapalenie skóry – uznaje się, że przyczyny tej choroby są wrodzone i znacznie częściej występują u dzieci, niż u dorosłych. Objawami są zaczerwienia sporych obszarów skóry, wypryski, a nawet bolesne, sączące się ranki. Leczenie podejmuje się za pomocą leków połączonych z restrykcyjnym, zachowawczym natłuszczaniem skóry, które nie dopuszcza do odwodnienia skóry.

Grzybica skóry – nasz organizm posiada sprawne mechanizmy ochrony przed rozwinięciem się infekcji grzybicznej, jednak długotrwałe wystawienie na taki czynnik spowoduje osłabienie tych mechanizmów. Okazji do zarażenia się mamy pełno – są nimi np. korzystanie z czyjegoś obuwia, ręczników, czy przyborów do higieny, korzystanie ze wspólnych urządzeń sanitarnych w hotelach, basenach, czy na siłowni. Niewygodne, nieprzepuszczające powietrza obuwie, również się przyczynia do zarażenia. Najlepszym sposobem ochrony przed grzybicą jest profilaktyka, jeśli jednak dojdzie do infekcji, czeka nas leczenie preparatami zewnętrznymi i pozbycie się odzieży lub elementów, które mogły spowodować tę przypadłość.

Łupież – jedna z najczęstszych przypadłości dermatologicznych. Dotyczy ona złuszczającego się naskórka na skórze głowy, który nie tylko nie wygląda estetycznie, lecz także może wywołać stany zapalne oraz strupy. Leczenie polega na wykorzystaniu rozmaitych maści, kremów, leków oraz zmiany dotychczasowych środków pielęgnacyjnych na łagodniejsze. Możliwe jest całkowite wyleczenie, lecz choroba ta wykazuje skłonności do nawrotów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ