Innowacje w medycynie - jakie zmiany czekają polską służbę zdrowia

Polska służba zdrowia wymaga licznych zmian. Pomocną dłoń w ich wprowadzaniu oferują nowoczesne technologie oraz rozwój branży informatycznej, które mają wiele do zaoferowania sektorowi medycznemu. Systematycznie wdrażana cyfryzacja służby zdrowia i wchodzące w jej skład rozwiązania są w stanie poprawić funkcjonowanie polskich placówek medycznych, usprawnić pracę lekarzy oraz poprawić jakość usług świadczonych dla pacjentów.

Innowacje w medycynie – czym są i kto z nich skorzysta?

Innowacje to nic innego, jak nowe wynalazki, które mogą zostać zastosowane w praktyce, wprowadzone na rynek oraz powszechnie wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z konkretnych usług. Branża medyczna aktualnie posiada bardzo silne zapotrzebowanie na innowacje z zakresu informatyki, dzięki którym możliwe jest znaczące usprawnienie jej funkcjonowania oraz wyjście naprzeciw rosnącym wymaganiom społeczeństwa. Każdy kraj musi bezwzględnie zadbać o jak najwyższy poziom usług medycznych oraz leczenia, gdyż aby mógł się prawidłowo rozwijać, musi mieć zdrowych obywateli.

Innowacje w medycynie mają za zadanie zaspokajać potrzeby osób korzystających z państwowej lub prywatnej służby medycznej. Ich zadaniem jest poprawianie komfortu życia obywateli, usprawnianie procesów zachodzących w placówkach medycznych oraz ułatwianie pracy lekarzy. Można więc śmiało powiedzieć, że innowacje służą każdemu – począwszy od pacjentów, poprzez lekarzy a kończąc na rozwoju całego kraju. Poprawiają bowiem jakość życia wszystkich obywateli oraz są źródłem rozwoju w każdym obszarze życia człowieka.

Najważniejsze innowacje w medycynie w Polsce

Innowacje w medycynie to nie tylko konkretne produkty medyczne i nowe leki, ale także rozwiązania systemowe oraz dostęp do wiedzy i nowoczesnego sprzętu medycznego. Ułatwienie pacjentom dostępu do wykwalifikowanych lekarzy, zmniejszenie kolejek oraz dostęp do kompletnej dokumentacji medycznej znacząco zwiększają komfort korzystania ze służby zdrowia oraz zapewniają pacjentom większe poczucie bezpieczeństwa.

Od początku 2019 r. polska służba zdrowia rozpoczęła wcielanie w życie kilku innowacyjnych rozwiązań, które mają za zadanie znacznie poprawić jakość funkcjonowania placówek medycznych. Pacjenci aktualnie mogą korzystać z e-recept, e-zwolnień, a już wkrótce dołączyć mają do nich e-skierowania. Dostęp do wszystkich tych rozwiązań ma następować z platformy e-zdrowie, na której pacjenci i lekarze znajdą także kompletną dokumentację medyczną ułatwiającą uzyskanie informacji na temat własnego stanu zdrowia oraz jego lepszej ochrony.

Pojawiające się w Polsce innowacje w medycynie to nie tylko rozwiązania z branży informatycznej. Polska służba zdrowia coraz większą wagę zaczyna przykładać do zapewnienia lekarzom dostępu do najnowszych badań, technologii oraz innowacji stopniowo wdrażanych przez światowe ośrodki medyczne. Wymianie informacji służą m. in. międzynarodowe spotkania i sympozja naukowe, podczas których naukowcy i lekarze z całego świata mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniami oraz wykorzystywać zdobyte informacje w swojej codziennej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ