Jednym z ważnych badań, które w pewien sposób daje ważne informacje o stanie zdrowia jest sprawdzenie poziomu kreatyniny. To produkt metabolizmu, który występuje w moczu i we krwi. Badanie wykonuje się przede wszystkim, by zdiagnozować pacjenta. Poza tym wynik pozwala również określić, czy pacjentowi można podać kontrast przed badaniami. Najczęściej jest to wiedza niezbędna przed wykonaniem tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
- Czym jest kreatynina?
- Kiedy należy wykonać badanie?
- Kreatynina i jej normy
Czym jest kreatynina?
Kreatyna to związek organiczny, który jest efektem przemiany materii. Zachodzi ona przede wszystkim w mięśniach szkieletowych. To niezwykle ważny związek w organizmie, w skład którego wchodzi obok mocznika azot. Kreatynina jest produktem degradacji keratyny, co jest efektem przemian chemicznych, które zachodzą w mięśniach w czasie wysiłku. Stężenie powinno być w miarę stałe dla danego organizmu, jeśli funkcjonuje on prawidłowo. Badanie przeprowadzane jest najczęściej z surowicy krwi. Wykorzystuje się w tym celu żyłę łokciową. Specjaliści zalecają, by pacjent był na czczo, a dzień przed wizytą w laboratorium trzeba zrezygnować z obfitego i tłustego jedzenia oraz picia alkoholu, a także warto powstrzymać się od dużego wysiłku fizycznego, ponieważ może to wpłynąć na poziom kreatyniny jako produktu metabolizmu mięśni szkieletowych.
Kiedy należy wykonać badanie?
Badanie kreatyniny często wykonuje się profilaktycznie. Wynik pomaga sprawdzić stan nerek pacjenta. Poza tym oznaczenie poziomu stosowane taje także u chorych po przeszczepieniu nerki. To najlepszy i najprostszy sposób na monitorowanie poprawnego funkcjonowania narządu. Badanie wykonywane jest także wtedy, gdy są planowane różnego rodzaju operacje czy zabiegi chirurgiczne, a także badanie diagnostyczne, które wymagają podania kontrastu. To wymóg przed tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym czy koronarografią. Przeczytaj więcej o badaniu kreatyniny na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/kreatynina/.
Wyniki badania krwi, w których oznaczana jest kreatynina, informują przede wszystkim o sprawności nerek. Gdy stężenie jest zbyt duże, lekarz może podejrzewać ich ostrą niewydolność, chorobę narządu o długotrwałym przebiegu czy też kwasicę ketonową. Wynik kreatyniny może być podwyższony na przykład przy przyjmowaniu niektórych leków lub też przy intensywnej aktywności fizycznej. Zbyt niskie parametry będą wskazywać na niedożywienie lub zanik mięśni, który jest związany z wyniszczeniem, anoreksją, drastyczną dietą. Poza tym ten problem może również dotyczyć kobiet w ciąży oraz pacjentów, którzy przyjmują leki sterydowe lub moczopędne.
Kreatynina i jej normy
Na wyniki badania wpływ mają różnice osobnicze pacjentów. Im większa jest masa mięśniowa danej osoby, tym wyższe powinno być stężenie kreatyniny. Normy są także zależne od rodzaju dokonywanego pomiaru. Dlatego właśnie, choć ustalone są pewne zakresy, to jednak wynik podlega interpretacji lekarza, który weźmie pod uwagę wywiad medyczny przeprowadzony z pacjentem. U mężczyzn norma wynosi 60-120 umol/l, u kobiet 50-110 mmol/l, a u dzieci poniżej piątego roku życia – 20-40 umol/l/. Warto pamiętać o tym, że norma będzie niższa u kobiet w ciąży ze względu na fizjologiczne zwiększenie przepływu krwi przez nerki. Za prawidłowy będzie się uznawać wynik poniżej 50 umol/l.
Kreatynina w całości wydalana jest z organizmu w moczu. Niekiedy więc oznacza się również z niego stężenie, choć częściej stosowaną praktyką jest badanie z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Zbiórka moczu jest dla pacjenta dość uciążliwa, więc test może być przeprowadzony na podstawie próbki z pojedynczej mikcji.