JAK OCENIĆ PRACĘ PŁUC ORAZ ICH POJEMNOŚĆ?

0
2119

            Badania spirometryczne, bo tak nazywa się badanie umożliwiające ocenę pracy płuc, bywa wykonywane z różnych powodów. Czasem służy ono do diagnostyki schorzeń układu oddechowego, a czasem jest po prostu elementem medycyny pracy. 

Wskazania do wykonania badania

Ze spirometrii powinny korzystać między innymi te osoby, które mają problem ze zwężeniem dróg oddechowych, na przykład przez astmę. Badanie spirometrem jest również obowiązkowe dla osób, u których stwierdzono POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Badanie to raz na jakiś czas powinny wykonywać również palacze. Regularnie palenie papierosów mocno osłabia działanie układu oddechowego. Badanie spirometrem dla palaczy ma ogromne znaczenie – tylko w ten sposób chory może dowiedzieć się odpowiednio szybko, czy na skutek palenia grozi mu przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dodatkowo kontrolne badanie powinno też dotyczyć osób pracujących np. z pyłami, które mogą szkodliwie oddziaływać na płuca.

Badanie bywa też wykorzystywane do diagnozy choroby. Jeśli więc pacjent zgłasza się do lekarza np. ze świszczącym oddechem, z problemem z oddychaniem, z przewlekłym kaszlem i bólami w klatce piersiowej, to wówczas lekarz może skierować go na badanie spirometryczne. Badanie trwa kilka minut, a jego częstotliwość jest zależna od stanu zdrowia pacjenta. Ze spirometru mogą też korzystać kobiety ciężarne, choć u nich zwykle pomija się etapy z maksymalnym wdechem i wydechem, a skupia się raczej na spokojnym oddychaniu.

Jak wygląda badanie spirometryczne?

Do badania spirometrycznego trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim odpada palenie papierosów oraz picie alkoholu na dobę przed wykonywaniem badania. W dzień kontroli należy stawić się u lekarza, najlepiej w luźnych ubraniach, które nie będą ruchów podczas wykonywania głębokich wdechów i wydechów. Przed badaniem nie powinno się spożywać kofeiny ani wykonywać jakiejkolwiek aktywności fizycznej – organizm powinien pozostawać w stanie spoczynku.

Badanie spirometrem aspiro d200 zaczyna się od tego, że pacjent otrzymuje plastikowy ustnik, który musi przyłożyć ściśle do ust. Podczas badania należy wyłącznie oddychać przez usta – aby wyniki były miarodajne, pacjent otrzyma klamrę, którą należy nałożyć na nos.  Badanie spirometryczne polega na wykonywaniu rożnych oddechów – początkowo są to spokojne, normalne oddechy, które z czasem mają przejść w powolne nabieranie dużej ilości powietrza, a następnie w spokojne wydmuchiwanie. Całość powtarzana jest kilkakrotnie. Po wykonaniu badania urządzenie wydrukuje zapis graficzny obrazu płuc, który umożliwi lekarzowi postawienie diagnozy.

Wyniki badania spirometrycznego

Podczas badania spirometr aspiro d200 zapisze kilka parametrów:

  • FVC, czyli natężoną pojemność życiową. Jest to zapis tego, jaki był twój maksymalny wydech zaraz po wzięciu maksymalnego wdechu.
  • IC – pojemność wdechowa mierzona przy spokojnym wdechu
  • TV – jest to objętość oddechowa mierzona dla spokojnego wdechu
  • IRV – wdechowa objętość zapasowa. Ten parametr odnosi się do wdechu, jaki jesteś w stanie wziąć jeszcze po uprzednim wzięciu spokojnego wdechu
  • FEVI1 – ilość powietrza, którą wydmuchujesz w pierwszej sekundzie wydechu
  • PEF – przepływ wydechowy – jest to całkowity największy przepływ poewietrza przez płuca, jaki jesteś w stanie zrobić dzięki oddychaniu

Co daje badanie spirometrem?

Dla lekarza badanie to jest pierwszym krokiem do diagnozy chorób układu oddechowego. Przykładowo, dzięki określonym powyżej parametrom lekarz jest w stanie stwierdzić, czy nieprawidłowości w zapisie oddechu są wynikiem np. zmniejszonej objętości płuc, czy też zwężenia oskrzeli. To pierwsze może wystąpić u osób, które często palą (ale zdarza się, że zmniejszona objętość płuc towarzyszy również np. biernym palaczom). Z kolei zwężenie oskrzeli bardzo często jest zauważalne u astmatyków. Wszystko dlatego, że na skutek astmy w oskrzelach rozwijają się stany zapalne, które odpowiadają za ograniczony, świszczący oddech.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ