Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Wyjście do dentysty dla każdego dorosłego nie jest doświadczeniem, które chce się często powtarzać. Sam zapach gabinetu oraz dochodzący z niedaleka charakterystyczny dźwięk wiertła sprawia, że człowiek może oblać się zimnym potem. Jednak jako dorośli potrafimy sami siebie przekonać wyższą koniecznością i załatwić szybko sprawę. Z dziećmi jest inaczej.

Co zrobić by gabinet stomatologiczny nie był straszny?

Przed pierwszą wizytą u dentysty dziecko nie wie zupełnie czego się spodziewać. To pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ponieważ jeśli się nie uda, to w przyszłości na dźwięk słowa dentysta rodzice mogą spodziewać się automatycznego narzekania i płaczu. Stomatologia dziecięca różni się w podejściu – mali pacjenci wymagają więcej. Logiczne argumenty nie będą za bardzo przemawiały do malucha, który zwyczajnie boi się nowego doświadczenia. Można jednak temu zaradzić. Postawienie dziecka przed faktem dokonanym typu „w przyszłym tygodniu odwiedzimy gabinet stomatologiczny” nie jest najlepszą strategią. Nic to dziecku nie mówi, a ono samo nie wie, czego się spodziewać. W efekcie będzie pytać się pewnie kolegów i koleżanek w przedszkolu, a tam najprawdopodobniej nasłucha się, że stomatolodzy to potwory.

Stomatologia, jako temat powinna być poruszana z dzieckiem na co dzień podczas mycia zębów. Wtrącanie od czasu do czasu, że w przyszłości trzeba będzie odwiedzić gabinet stomatologiczny by doktor mógł zobaczyć i „pochwalić” ładne ząbki będzie dobrym punktem wyjścia. Dziecko należy oswajać z nowym doświadczeniem i bardzo uważać na to, co się mówi. Jeśli powiemy, że na wizycie może trochę „boleć” to maluch zapamięta tylko ostatnie słowo, a reszta argumentacji będzie bardzo trudna.

Wybranie odpowiedniego gabinetu

Chociaż o gabinet stomatologiczny nie jest trudno, to nie znaczy, żeby iść na łatwiznę i decydować się na pierwszą z brzegu ofertę. Internet daje nam masę opcji do zrobienia wcześniejszego wywiadu. Wiele gabinetów posiada własne strony, na których można np. odbyć specjalną wycieczkę 3D – jest to świetny „łamacz lodów” dla malucha. Może on razem z rodzicem przy komputerze obejrzeć, gdzie dokładnie idzie, gdzie będzie siedzieć itp. Gabinety stomatologiczne mają oddzielne oferty dla małych pacjentów – zajmuje się nimi lekarz, który ma doświadczenie z dziećmi, wie czego unikać, jak z nimi rozmawiać i jak sprawić by mniej się bały, gdy wiertło pójdzie w ruch. W rezultacie cały przegląd oraz potencjalny zabieg przebiega szybciej, a malcowi nie trzeba później ocierać łez z oczu i namawiać do następnej wizyty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ