Jak często należy chodzić do okulisty

Czy wiesz, że nawet 70% Polaków ma jakąś wadę wzroku? Okazuje się, że problem może być jeszcze większy, natomiast nie wszyscy udają się na profilaktyczne badania do okulisty, przez co nie są diagnozowani i zostają ujęci w statystykach. Trzeba przyznać, że zjawisko bagatelizowania rutynowych kontroli okulistycznych jest nagminny i wynika z co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim badania okulistyczne nie są obowiązkowe, ogromna jest również skala braku świadomości w zakresie ich realizacji. Jednocześnie należy nadmienić, że narząd wzroku jest przecież jednym z najważniejszych, biorąc pod uwagę komfort codziennego funkcjonowania. 

Najczęściej występujące choroby wzroku 

Chociaż tylko 36 milionów osób, uwzględniając światową populację, nie widzi w ogóle, to większość ludzi boryka się z wadami wzroku, których nawet nie rozpoznano. Często wada widzenia nie jest dostrzegalna, przez co rozwija się do poważnego stadium. Z reguły do okulistów trafiają pacjenci, którzy muszą podjąć już radykalne działania w zakresie ratowania narządu widzenia. 

Do najczęściej rozpoznawanych chorób narządu widzenia zalicza się nadwzroczność, krótkowzroczność, Zespół Suchego Oka, jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej oraz zwyrodnienie ciała szklistego. Jeśli postępujące choroby tego rodzaju zostają rozpoznane w początkowej fazie ich rozwoju, medykom udaje się uratować wzrok przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod. Zwróćmy uwagę, że coraz częściej wady w zakresie widzenia rozpoznawane są już u małych pacjentów. Właśnie oni mają największe szanse na całkowite wyleczenie. 

Profilaktyka w ramach dbania o wzrok 

Wizyta u okulisty jest oczywiście niezbędna, jeśli tylko zauważysz pierwsze, niepokojące objawy w zakresie sprawnego działania narządu wzroku. Ból oczu, świąd, pieczenie powiek, nadmierne łzawienie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie gałki ocznej, wszystkie te objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie narządu widzenia. Kolejne symptomy to mrużenie oczu czy rozmyty obraz w bliskości albo znacznej odległości. Takie objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty. 

Co ważne, badanie wzroku powinniśmy odbywać regularnie w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Lekarze zalecają, aby w przypadku pacjentów, którzy nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem ani do tej pory nie zdiagnozowano u nich żadnej wady wzroku, realizowali wizyty u okulistów przynajmniej raz w roku. Ci, u których wadę widzenia już rozpoznano, powinni na wizyty uczęszczać częściej, średnio raz na 6 miesięcy albo wedle zaleceń medyka.

Leczenie wady wzroku

Istotne jest to, że nie ma jednej skutecznej metody leczenia wady wzroku. Wszystko zależy od rodzaju występującego problemu oraz pacjenta, jego stanu zdrowia, potrzeb i preferencji. W początkowym stadium zaleca się zawsze najmniej inwazyjne leczenie, z reguły pacjent nosi okulary korekcyjne albo soczewki. Wady w stadium zaawansowanym są usuwane metodami chirurgicznymi albo przy zastosowaniu innowacyjnych sposobów, w tym laseroterapii. O dobraniu odpowiedniej metody leczenia zawsze decyduje lekarz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ