Ziemniak to jedna z najpowszechniej uprawianych w Polsce roślin. Nasz klimat oraz jakość gleb wymagają niekiedy wielu zabiegów, aby osiągnąć zadowalające plony. Podstawą jest odpowiednie nawożenie.
Wielu Polakom trudno wyobrazić sobie, aby na ich stołach mogło zabraknąć ziemniaków. Na razie to nie grozi, chociaż po rekordowym 2017 roku, nastąpił spadek produkcji ziemniaka o 18% w 2018 roku, osiągając poziom około 7,5 mln ton. Tak wynika z danych GUS. Przyczyną mniejszych plonów były przede wszystkim wysokie temperatury i deficyt opadów (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wynikowy-szacunek-glownych-ziemioplodow-rolnych-i-ogrodniczych-w-2018-roku,5,17.html). W przypadku wielu upraw straty zostały ograniczone między innymi odpowiednim nawożeniem.
Uprawa ziemniaka w Polsce
W Polsce uprawia się bardzo wiele odmian ziemniaka zarówno w grupie bardzo wczesnych i wczesnych ziemniaków, jak i średniowczesnych oraz późnych. Najlepsze plony osiąga się w glebach lekkich, przewiewnych, strukturalnych, gdzie jest duży dostęp powietrza. Należy podkreślić, że ziemniaki są bardzo wrażliwe na niedobór wielu mikroelementów, a szczególnie cynku i manganu. Trzeba pamiętać, że ziemniak potrzebuje dużo składników pokarmowych już w momencie tworzenia się bulw, ale kulminacja tego zapotrzebowania przypada na okres powiększania się masy bulw. Dlatego właśnie bardzo duże znaczenie ma właściwe nawożenie w odpowiednim czasie.
Nawożenie ziemniaków
Nawożenie ziemniaków może być wykonywane jako doglebowe lub dolistne. Te pierwsze nie zawsze gwarantuje jednak, że niezbędne składniki zostaną dostarczone do rośliny. Dlatego coraz częściej stosuje się dolistne nawożenie ziemniaków. Na rynku można znaleźć bez problemu bardzo dobrej jakości nawozy, które potrafią dostarczyć odpowiednią dawkę minerałów i składników pokarmowych ziemniakom (np. nawozy ADOB).
Dlaczego nawożenie dolistne sprawdza się tak dobrze, że może zwiększyć plony nawet o kilkadziesiąt procent? Głównym powodem jest fakt, że przez liście składniki mineralne są bardzo dobrze i szybko pobierane (najbardziej chłonne są młode liście) i najlepiej, gdy temperatura powietrza podczas nawożenia nie przekracza 15°C. Takie rozwiązanie jest więc idealne na przykład w przypadku ziemniaków wczesnych. Najlepiej nawożenie dolistne wykonywać rankiem lub późnym popołudniem. Dostarczany w ten sposób fosfor przyspiesza dojrzewanie roślin, zwiększa plony, a potas zwiększa efektywność fotosyntezy.
Nawożenie dolistne ziemniaków to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala znacznie zwiększyć plony. Coraz częściej stosuje się do tego nawozy wieloskładnikowe z dodatkiem mikroelementów. Warto zatem szukać takich nawozów wyprodukowanych przez uznane marki, co jest gwarancją, że dostajemy nawóz naprawdę wysokiej jakości, precyzyjnie przygotowany.