Zaćma co to jest i jak można ją leczyć?

Zaćma to choroba, której pojawienie najczęściej związane jest z wiekiem. Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, lecz na szczęście są już metody, które pozwalają ją skutecznie leczyć. Poznajmy zatem bliżej czym jest zaćma, jak się objawia i jak wygląda jej leczenie.

Zaćma – objawy

Zaćma to choroba, która objawia się powolnym i postępującym mętnieniem soczewki. Jest to proces, który rozwija się powoli, a pierwszym symptomem są m.in. kłopoty z ostrością widzenia, problemy z oceną odległości czy przymglenie widzenia. Jest to proces, który nieuchronnie zmierza w kierunku całkowitej utraty widzenia, a jedynym skutecznym sposobem na niedopuszczenie do takiej sytuacji jest operacja zaćmy.

zaćma

Zaćma – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne zaćmy opiera się aktualnie na metodzie zwanej fakoemulsyfikacja. To metoda polegająca na zastosowaniu ultradźwięków do rozdrobnienia i usunięcia zmętniałej soczewki, a na jej miejsce wszczepienia nowej. Zabieg wykonuje się poprzez mikronacięcie w gałce ocznej (o długości ok. 2 mm), a dzięki wysokiej precyzji i nowoczesnemu sprzętowi, ryzyko powikłań w takim przypadku ograniczone jest niemal do zera.

Zabieg fakoemulsyfikacji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a w jego trakcie pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Czuje jedynie dotyk i uczucie polewania gałki ocznej płynem. Sam zabieg trwa do pół godziny, a bezpośrednio po nim chory może wrócić do domu. Powinien jednak wstrzymać się z wysoką aktywnością fizyczną do całkowitego zagojenia się rany po nacięciu, a następnego dnia i w ciągu tygodnia po operacji zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną.

Jaką soczewkę wybrać?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, która dotyczy leczenia zaćmy, jest wybór soczewki. Do wyboru mamy bowiem soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe, a decyzja o tym, która jest najlepsza, jest związana z trybem życia i potrzebami chorego. Może mieć na nią wpływ również współistnienie innych chorób, na które właściwy wybór soczewki także może mieć pozytywny wpływ.

Efekty leczenia

W wielu przypadkach leczenie zaćmy, oprócz efektu wyraźnej poprawy ostrości widzenia i kontrastu, pomagają również w leczeniu innych chorób. Zauważalna poprawa może nastąpić szczególnie wtedy, gdy chory cierpi na jedną z wad refrakcji: nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Operacja zaćmy może mieć również pozytywne skutki, gdy chory cierpi na jaskrę. Po operacji zaćmy często obniża się ciśnienie wewnątrzgałkowe, co spowalnia rozwój jaskry i jest zjawiskiem niezwykle pożądanym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ