Podczas urządzania gabinetu lekarskiego każdego z lekarzy czeka wiele trudnych wyborów – sprzęt medyczny należy dobrać tak, aby spełniał wymagania użytkownika, posiadał wszelkie niezbędne atesty oraz sprawnie funkcjonował przez lata. W przypadku lekarzy pediatrów sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ w trosce o komfort najmłodszych pacjentów należy zadbać również o wygląd gabinetu, który zminimalizuje stres spowodowany wizytą. Na szczęście producenci sprzętu medycznego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników produkując nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne przyrządy diagnostyczne.

Wyposażenie gabinetu lekarza pediatry zależne jest od chorób, w jakich dany lekarz się specjalizuje, jednak niektóre sprzęty powinny znaleźć się w każdej przychodni. Do podstawowej aparatury, używanej przez każdego pediatrę należą: waga, stetoskop, ciśnieniomierz, autoklaw służący do sterylizacji narzędzi diagnostycznych i zabiegowych oraz lampa bakteriobójcza umożliwiająca dezynfekcję pomieszczenia.

Waga medyczna

Masa ciała pacjenta jest źródłem wielu ważnych informacji, wartościowych szczególnie w ocenie rozwoju dzieci. Niektóre modele wag wyposażone są w dodatkową miarkę umożliwiającą odczyt wysokości ciała pacjenta, co skraca badanie, przekładając się na ograniczenie stresu najmłodszych. Przychodnie neonatologiczne – specjalizujące się w leczeniu niemowląt powinny być wyposażone w specjalną wagę, na której maluch umieszczany jest w pozycji leżącej. Ostatnio dużą popularnością cieszą się wagi elektroniczne, podające pomiar z dużo większą dokładnością niż ich standardowe odpowiedniki. Bardziej zaawansowane modele wag posiadają funkcję pomiaru BMI lub określania ilości tkanki tłuszczowej pacjenta.

Stetoskop

Wiodącą przyczyną wizyt u lekarzy pediatrów są infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego stetoskop jest najczęściej używanym urządzeniem diagnostycznym w praktyce pediatrycznej. Podobnie jak w przypadku wag, stetoskopy niemowlęce znacząco różnią się od modeli przeznaczonych dla dzieci starszych oraz dorosłych. Przede wszystkim wyposażone są w membrany o dużo mniejszej średnicy, co pozwala na dokładniejsze osłuchiwanie najmłodszych pacjentów. Dodatkowo, niektóre modele posiadają ciepłą obwódkę wokół lejka, co minimalizuje dyskomfort dziecka podczas badania. Przed zakupem stetoskopu pediatrycznego warto zapoznać się z kolorami dostępnymi na rynku, ponieważ sprzęt medyczny w żywych, ciekawych kolorach wzbudzi pozytywne emocje wśród maluchów.

Ciśnieniomierz

W praktyce pediatrycznej stosuje się dwie metody pomiaru ciśnienia – zegarową oraz elektroniczną. Pierwsza z nich, zwana także metodą Korotkowa wymaga doświadczenia oraz odpowiednich warunków w gabinecie, ale uważana jest za dokładniejszą. Należy jednak zauważyć, że wraz z postępem technologii dokładność pomiarów elektronicznych systematycznie wzrasta, a zastosowanie zautomatyzowanego pomiaru eliminuje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego. Na dodatek pomiar elektroniczny jest szybszy, a urządzenia pokazują nie tylko wartości ciśnienia, ale również tętno pacjenta.

Autoklaw

Autoklaw to sprzęt medyczny służący do sterylizacji narzędzi diagnostycznych i zabiegowych w wysokiej temperaturze. Jest to niezbędne wyposażenie każdej przychodni, ponieważ znacznie ogranicza ryzyko pojawienia się epidemii a lekarze zobowiązani są do przestrzegania zasad antyseptyki przez odpowiednie przepisy. Autoklaw zazwyczaj umieszczany jest poza zasięgiem wzroku pacjenta, więc względy estetyczne grają drugorzędną rolę podczas wybierania tego elementu wyposażenia gabinetu pediatrycznego.

Lampa bakteriobójcza

Jak pokazują badania, wykorzystanie promieniowania UV jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji gabinetu lekarskiego. W ciągu standardowego dnia pracy pediatra przyjmuje wielu pacjentów, z których każdy może być potencjalnym nosicielem groźnych wirusów i bakterii. Dla zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pomieszczenie, w którym przyjmowani są chorzy musi być sterylizowane. Stosowanie środków chemicznych jest niewygodne, a dodatkowo niesie ze sobą ryzyko wystąpienia alergii u najmłodszych pacjentów. Z tego względu warto wyposażyć gabinet pediatryczny w odpowiednią lampę bakteriobójczą.

Inne rodzaje wyposażenia

Gabinet lekarza pediatry wyposażony jest w wiele innych sprzętów, które dobierane są w zależności od potrzeb lekarza i pacjentów. Dla przykładu, w gabinecie specjalisty z dziedziny ortopedii znajdują się rozmaite ortezy, stabilizatory oraz okłady chłodzące wielorazowego użytku, podczas gdy u pulmonologa dziecięcego nie powinno zabraknąć inhalatora. Sprzęt medyczny należy dobierać uwzględniając indywidualne preferencje oraz pamiętając o zachowaniu wymogów bezpieczeństwa. Rozsądny zakup pozwoli przez lata cieszyć się z niezawodności, co w skutkować będzie rzeszą zadowolonych pacjentów. Bogatą ofertę sprzętu medycznego można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://mednova.pl/wyposazenie-gabinetu/ 

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ