Właściwości i zastosowanie oleju lnianego

0
1971

Olej lniany pozyskiwany jest z siemienia lnianego, czyli nasion lnu. Właściwości zdrowotne małych, brązowych i lśniących ziarenek doceniali już ludzie żyjący w czasach starożytnych w Grecji i Rzymie. Znany z rozległej wiedzy medycznej Hipokrates zalecał stosowanie ich na bóle brzucha oraz stany zapalne błon śluzowych. Siemię lniane, doceniane przez starożytnych, także dziś cieszy się szacunkiem i popularnością. Całe jego bogactwo właściwości zdrowotnych, które w formie skoncentrowanej możemy znaleźć w oleju lnianym. Oto wszystko, co musicie o nim wiedzieć.

Jak produkowany jest olej lniany i jaki ma skład?

Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu na drodze procesu tłoczenia na zimno. To bardzo istotna informacja, bowiem inne metody produkcji oleju mogą mieć negatywny wpływ na jego skład i wartości odżywcze. W przypadku tłoczenia na zimno nie ma tego ryzyka.

Jakie składniki skrywa w sobie olej lniany?

Zdrowotne właściwości oleju lnianego, o których opowiemy niżej, wynikają oczywiście z jego składu – bardzo bogatego, naturalnego i wartościowego.

Dobrej jakości olej to przede wszystkim bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6 (NNKT). Kwasy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale muszą być dostarczane wraz z  pożywieniem – organizm nie potrafi wytworzyć ich sam.

Drugim ze składników oleju lnianego niezwykle cennym z punktu widzenia zdrowia, jest witamina E, której w produkcie tym jest szczególnie dużo. Nazywana witaminą młodości, ma bardzo pozytywny wpływ na stan skóry i naszą urodę. Poza tym jednak witamina E obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, zapobiegając odkładaniu się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych oraz obniżając poziom cholesterolu we krwi.

Jakie efekty możemy osiągnąć stosując olej lniany?

Dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym zawartym w oleju lnianym skutecznie poprawiamy efektywność transportu lipidów, a zwłaszcza cholesterolu, we krwi. Jednocześnie obniżamy jego ogólny poziom. Wspomagamy pracę i funkcjonowanie układu krążenia oraz układu nerwowego.

W krótkim czasie możemy więc zaobserwować, że nasze samopoczucie się poprawia, ciśnienie tętnicze zostaje wyregulowane. Sprawniej funkcjonuje układ pokarmowy i oddechowy, a także nerki i inne organy wewnętrzne. Podnosi odporność organizmu na choroby i infekcje, znikają problemy skórne takie jak suchość, łuszczenie, uczucie swędzenia i odbarwienia.

Natomiast zawarta w oleju witamina E sprawia, że skóra odzyskuje swój młodzieńczy, promienny wygląd, staje się gładka i elastyczna. Poza tym witamina ta wspomaga kwasy omega 3 i 6 w walce o zdrowie układu krwionośnego, wzmacniając i uzupełniając ich działanie.

Kiedy warto stosować olej lniany?

Olej może stosować każdy z nas w celu uzupełnienia diety o wartościowe NNKT oraz witaminę E. Jest on jednak szczególnie polecany tym osobom, które cierpią z powodu chorób serca, podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, miażdżycy czy nadciśnienia. Olej jest pomocny także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w stanach zapalnych błony śluzowej jelit – efektywnie regeneruje je na całej długości przewodu pokarmowego. Warto wzbogacić nim dietę także wtedy, gdy niedomaga nasz układ nerwowy, zauważamy spadek możliwości koncentracji i zapamiętywania. Należy pamiętać, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają także potężny wpływ na płodność, toteż dobrze jest suplementować je w okresie starania o dziecko i w czasie ciąży, bowiem według badań wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 stymulują rozwój mózgu płodu.

Także osoby dbające o smukłą sylwetkę lub pragnące pozbyć się nadmiaru kilogramów powinny sięgnąć po olej lniany, który znany jest ze swoich zdolności do usprawniania spalania tkanki tłuszczowej. Zapobiega się także jej odkładaniu.

Wskazaniem do stosowania oleju są także problemy skórne oraz dotyczące wyglądu i zdrowia włosów i paznokci – wzmacnia je, nawilża, odżywia i poprawia ich elastyczność. Ich łamliwość, suchość i słaba kondycja przestaną być problemem.

olej w butelce

Olej lniany dawkowanie

Olej lniany tłoczony na zimno posiada typowy dla siemienia lnianego naturalny, delikatnie orzechowy smak bez cienia gorzkiego smaku. Polecany w diecie dr Budwig ze względu na brak konserwantów i innych sztucznych, szkodliwych dodatków. Nierafinowany olej lniany budwigowy wytwarzany jest ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion o wysokiej zawartości kwasu alfalinolenowego. Olej ten cechuje delikatny smak oraz wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.

Dawkowanie oleju ustalane jest indywidualnie dla każdej osoby według jej potrzeb. Przyjmuje się ogólnie, że dorosły człowiek powinien spożywać od dwóch do nawet sześciu łyżek dziennie. Produkt ten sprawdzi się także doskonale w diecie dzieci i młodzieży – należy podawać go zgodnie ze wskazaniami producenta podanymi na etykiecie.

Sposoby wykorzystania oleju lnianego

Najprostszym sposobem przyjmowania oleju jest picie go z łyżki. Ale z równie dobrym skutkiem możemy wykorzystać go w kuchni w nieco bardziej wyrafinowany sposób. To dobry pomysł zwłaszcza w przypadku osób wybrednych – dzieci i osób starszych. A oto sprawdzone sposoby.

Wykorzystanie oleju w kuchni

Najważniejszą zasadą stosowania oleju lnianego w kuchni jest ta, że nie wolno poddawać obróbce termicznej, która spowoduje utratę jego właściwości zdrowotnych. Nie nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia potraw. Stosujemy go wyłącznie na zimno, inaczej niż na przykład olej rzepakowy. Pod tym względem bardziej przypomina on olej kokosowy.

Olej najlepiej sprawdzi się jako dodatek do świeżych, zdrowych sałatek i surówek. Można spożywać go z musli, jogurtem i owsianką – dodaj owoce i Twoje ulubione dodatki, a danie będzie miało wspaniały smak. Warto dodać go także do kaszy, ryżu i makaronu, sosów i pieczywa, skropić nim grillowane lub gotowane warzywa. Jego najlepsze działanie uzyskamy przygotowując z nim pastę z białego chudego sera.

Wykorzystanie w kosmetyce

Na skórę, włosy i paznokcie można przyjmować olej doustnie, ale także zewnętrznie – możesz zrobić z niego naturalne kosmetyki do pielęgnacji albo smarować nim powierzchnię skóry. Stosowanie oleju jest proste i niekłopotliwe, a ma wielkie walory kosmetyczne.

Olej możesz stosować jako zamiennik kremu i balsamu do rąk, ust i skóry ciała, a także twarzy. Świetnie sprawdzi się jako kompres, na przykład na popękaną skórę pięt lub łokci – wystarczy tylko ciepły ręcznik zmoczyć w oleju i przyłożyć na skórę. Doskonały efekt osiągniesz w ten sposób także w kuracji skóry poparzonej słońcem lub przesuszonej wiatrem.

Po dodaniu do oleju odrobiny miodu i cukru trzcinowego uzyskasz wspaniały peeling, który nie tylko dobrze oczyści, ale także nawilży, wygładzi i wyraźnie odmłodzi skórę Twojej twarzy i ciała. Aby stworzyć maseczkę, dodaj do oleju glinkę kosmetyczną i nałóż na twarz, a uzyskasz efekt dogłębnego nawilżenia i odżywienia skóry.

Aby poprawić stan zdrowia i wygląd włosów i paznokci, nałóż na nie olej. W przypadku włosów warto nanieść kilka kropli oleju na skórę głowy i masując ją, rozprowadzić go na całą długość włosów. Okręć włosy ciepłym ręcznikiem, a po kilkunastu minutach umyj je łagodnym szamponem o naturalnym składzie. Paznokcie należy przetrzeć wacikiem nasączonym olejem lnianym lub nałożyć po kropli oleju na każdy z nich i dobrze wmasować, nie pomijając skórek wokół płytki. Dzięki temu zabiegowi paznokcie staną się znów zdrowe i silne, odporne na łamanie i rozdwajanie, a skórki będą miękkie i przestaną się strzępić. To prosta i skuteczna pielęgnacja, którą wykonasz we własnym domu, bez konieczności wizyt w salonie kosmetycznym.

Przechowywanie oleju lnianego

Aby lniany olej tłoczony na zimno zachował swoje składniki odżywcze i prozdrowotne właściwości, musi być odpowiednio przechowywany. Należy bezwzględnie przechowywać go w lodówce w oryginalnej butelce, w przeciwnym razie, pod wpływem zbyt wysokiej temperatury oraz działania promieni słonecznych, szybko ulegnie zjełczeniu i będzie całkowicie bezwartościowy.

Badania dowodzą, że codzienna suplementacja kwasów omega 3 i 6 oraz witaminy E jest  niezwykle istotna ze zdrowotnego punktu widzenia. Nasza codzienna dieta powinna więc być wzbogacona o produkty dostarczające nam tych składników. To ważne dla każdego z nas – dzieci, kobiet i mężczyzn, osób dorosłych i starszych, sportowców i tych, którzy rozpoczynają odchudzanie. Olej lniany należy do tych produktów, które zdecydowanie warto mieć i stosować codziennie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ