Jak dbać o pełnię zdrowia naszego pupila?

Z każdym rokiem stajemy się coraz bardziej świadomi tego, co jest dla naszych organizmów dobre, a co im szkodzi. Zapanowała moda na życie fit, a nasza wiedza, także dzięki dostępowi do Internetu, poszerza się. W pędzie ku idealnej sylwetce nie możemy zapomnieć o naszych braciach mniejszych – psy i koty, które towarzyszą nam od tysiącleci, również padają ofiarą zmieniającego się środowiska, zmian klimatycznych i zanieczyszczeń. Chociaż zwiększa się świadomość konieczności dbania o zdrowie i bezpieczeństwo czworonogów, wciąż zdarza się nam bagatelizować to, że nasi milusińscy mogą chorować podobnie do nas – na te same schorzenia, a badania, chociażby echo serca u psa zostaje przeprowadzone w identyczny sposób, co u człowieka.. Ból u zwierzęcia również jest tak samo realny jak u człowieka. Co możemy zrobić, gdy zauważymy niepokojące objawy? Dziś zajmiemy się schorzeniami układu krążenia.

  1. Choroby serca występują u psów podobnie często jak u ludzi. Dzielą się także, podobnie jak u nas, ze względu na sposób pozyskania – wrodzone i nabyte. Jeśli jesteśmy właścicielami medalistów, a jeden z naszych podopiecznych zachoruje, lekarz zaś stwierdzi, że choroba była nabyta, nie musimy się martwić o szczenięta – przy odrobinie szczęścia i odpowiednio prowadzonej profilaktyce, powinny uniknąć losu rodziców. Przy wizycie kontrolnej poprośmy o przeprowadzenie odpowiedniego badanie – echo serca u psa jest bezbolesne, a pozwala wykryć wiele schorzeń.
  2. Jakie psy częściej chorują? Niestety nie ma reguły – chorują zarówno młode jak i starsze, każdej rasy, płci i wielkości. Bardzo często choroby serca występują u szczeniąt – szczególną uwagę powinniśmy poświęcić tym z miotu, które są słabsze od rodzeństwa i mniej ruchliwe. Oczywiście podatne są psiaki nieco starsze, tutaj szczególnie łatwo pomylić schorzenia z naturalnymi objawami starzenia się. Psy w średnim wieku, które chorują na serce, to zazwyczaj duże psy – dobermany, dogi niemieckie, owczarki niemieckie, boksery – tutaj szczególnie ostrożni musimy być, jeśli zauważymy, że nasz ruchliwy dotąd psiak nagle stał się “leniwy”. Być może jego ospałość wynika właśnie z niewydolności mięśnia sercowego.
  3. Pamiętajmy, że choroby naszych psów mogą okazać się śmiertelne. Na jakie objawy musimy uważać? Wspominaliśmy już o nagłym “lenistwie” – to ważne, jeśli zmiana w zachowaniu zachodzi dość gwałtownie i nie może mieć związku z wiekiem, powinniśmy poczuć się zaalarmowani. Kolejnym ważnym objawem, są problemy z oddychaniem. Charczenie, kaszel, nienaturalne wygięcie szyi w czasie oddychania, siny język, to wszystko może wskazywać na gromadzący się płyn, który pogarsza jakość oddychania i może mieć zgubny wpływ na naszego psiaka. Szczególnie właściciele starszych psów powinni uważać na te objawy.
  4. Jak leczyć choroby serca? Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, zadbanie o odpowiednią karmę i dawkę ruchu. Ponieważ zaleca się wizyty u weterynarza przynajmniej raz w roku, zadbajmy, aby przeprowadzone badania były kompleksowe. RTG, EKG, badanie krwi, USG, tomografia czy echo serca u psa dają takie same efekty jak u człowieka – zapobiegają rozwojowi poważnych chorób. Wybierzmy odpowiednich specjalistów, takich, którzy posiadają wiedzę i umiejętności, ale także miłość do naszych czworonogów – ostatecznie nie chcemy powierzyć naszego pupila komuś, kto nie będzie się o niego troszczył tak jak my.  Takimi specjalistami są z pewnością lekarze weterynarii pracujący w klinikakurosz.pl. Są to pasjonaci, którzy podchodzą do każdego czworonoga z uwagą i uczuciem – możemy im zaufać, a oni z pewnością zadbają o to, by nasz milusiński towarzyszył nam jak najdłużej.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ