Badania USG, czyli ultrasonografia, to obecnie podstawa diagnostyki wielu chorób i schorzeń w niemal każdej gałęzi medycyny. Do zalet tej metody należy bezinwazyjność i bezbolesność, a także wysoka efektywność. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu jest USG brzucha. Na czym dokładnie polega to badanie i jak się do niego przygotować?

Na czym polega badanie?

Ultrasonografia to metoda wykorzystująca ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Są one emitowane za pomocą specjalnej głowicy podłączonej do monitora. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę do skóry brzucha, którą uprzednio pokrył żelem zapewniającym lepszy kontakt urządzenia z badanym obszarem. Fale emitowane przez głowicę przechodzą przez powłoki brzuszne i odbijają się od badanych struktur: tkanek i narządów. Odbite fale wracają do głowicy i są przesyłane do konsoli połączonej z ekranem, na którym wyświetla się obraz jamy brzusznej. Dzięki tym falom zwrotnym można określić rozmiary i kształty, a także odległości narządów oraz ich strukturę. Jakie narządy bada się w trakcie USG brzucha? To przede wszystkim wątroba i drogi żółciowe, ale też śledziona, trzustka, nerki i nadnercza, pęcherz moczowy oraz macica. Warto zaznaczyć, że badanie jest bezbolesne i bezpieczne, wykonywane z powodzeniem także u kobiet w ciąży.

Jak się przygotować do badania?

O czym warto pamiętać przygotowując się do zabiegu? Podpowiada lekarz ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed w Krakowie: Badanie USG jest nieinwazyjne, nieszkodliwe i trwa zaledwie ok. 20 minut, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim istotne jest spożywanie lekkostrawnych posiłków na kilka dni przed badaniem. Wywołane złą dietą gazy mogą bowiem zaburzać obraz USG, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest badanie na czczo lub przyjęcie leku na wzdęcia i gazy po posiłku. Przed zabiegiem nie powinno się też palić oraz pić mocnej kawy i słodzonej herbaty. W zależności od celu badania istnieją różne wytyczne dotyczące opróżnienia poęcherza. Wypełniony pęcherz – w tym celu zaleca się picie wody przed zabiegiem – zapewnia dobry obraz miednicy małej, czyli narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężyczyzn oraz całego układu moczowego.

Zastosowania USG jamy brzusznej

W jakim celu wykonuje się badanie USG brzucha?

  • Diagnostyka – m.in. bólu brzucha, uporczywych wzdęć, powiększonego obwodu brzucha, krwi w stolcu lub moczu, wymiotów czy nadmiernego spadku masy ciała, gorączki nieznanego pochodzenia.
  • Bdanie prawidłowości przebiegu ciąży.
  • Profilaktyka – w przypadku obciążeń w wywiadzie rodzinnym, jako badania profilaktyczne nowotworów.
  • Kontrola np. w przypadku zaburzeń pracy wątroby, wodonercza, stwierdzenia kamieni żółciowych lub nerkowych.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ