Torbiel na jajniku-jak z nimi walczyć?

Torbiele jajników powstają głównie z małych pęcherzyków, w których rozwijają się kobiece jajeczka. Po rozwinięciu się takiego jajeczka większość tych pęcherzyków się wchłania, jednakże jeżeli tak się nie stanie, tego rodzaju pęcherzyk może niestety przekształcić się w torbiel. Jeśli jest on umiejscowiony wewnątrz albo na zewnątrz naszego jajnika. Objawami takich torbieli są częste nieregularne miesiączki, zwiększenie naszej masy ciała, a także ostry ból brzucha, czy też problemy z cerą oraz zbyt przetłuszczającymi się włosami.

Torbiele jajnika zwykle najczęściej ustępują bez leczenia zaledwie w ciągu kilku miesięcy, jednakże usunięcie niektórych takich torbieli może już wymagać nawet operacji. Jak jednak głosi stare porzekadło, lepiej przecież zapobiegać niż leczyć.

Jakie są więc istotne czynniki przy walce z torbielami?

-Zdrowa dieta – przede wszystkim to co jemy ma przecież ogromny wpływ na kondycję całego naszego organizmu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niestety dużą ilość pestycydów w różnych warzywach czy owocach oraz hormony a także antybiotyki, którymi niestety często bardzo faszerowane są zwierzęta hodowlane, których to przecież mięso oraz inne produkty codziennie zjadamy.

-Aktywność fizyczna – nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a spora aktywność fizyczna pomaga nam nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także utrzymać organizm w bardzo dobrym zdrowiu.

-Picie wody oraz herbat ziołowych – aby uniknąć wielu chorób narządów rozrodczych, jest zalecane picie herbaty z krwawnika. To prozdrowotne ziele pomaga nam złagodzić powstałe bóle miesiączkowe, a także uregulować cykl i w konsekwencji zapobiegać wielu chorobom.

-Unikanie stresu oraz relaksowanie się – nagromadzony stres oraz choroby cywilizacyjne niestety sprzyjają licznym zaburzeniom hormonalnym, które przecież mogą prowadzić właśnie do powstania torbieli na jajnikach. Dlatego jest ważne, żeby znaleźć codziennie co najmniej kilkanaście minut tylko dla siebie, na zrelaksowanie się.

-Kąpiele i nasiadówki ziołowe – zioła to substancje, które od wielu wieków pomagały nam w leczeniu różnych chorób, dlatego właśnie można je świetnie wykorzystać w przypadku męczącej torbieli na jajnikach. Najlepiej jest zaopatrzyć się w takie zioła jak: skrzyp polny, a także krwawnik oraz rumianek. Warto także brać kąpiel ziołową w specjalnym wyciągu z tych ziół.

-Okłady z oleju rycynowego – jest to materiał, który jest nasączony olejem rycynowym i należy go przyłożyć do brzucha oraz ogrzać to miejsce termoforem albo butelką z ciepłą wodą. Tego rodzaju okład należy trzymać na ciele powyżej godziny.

-Herbata ziołowa – w pozbyciu się wielu groźnych narośli niezwykle pomocne będą różne herbaty ziołowe. Jedna szklanka takiej herbaty na przykład ze skrzypu dziennie a także jak najwięcej herbaty z mieszanki krwawnika czy pokrzywy lub nagietka.

Torbiel na jajniku-jak z nimi walczyć?

Torbiel- inaczej cysta na jajniku powstaje zazwyczaj z powodu zahamowania tak zwanego pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ma takie zdarzenie miejsce wtedy, kiedy to ten pęcherzyk nie zawiera w sobie żadnej komórki jajowej albo kiedy ta komórka obumarła. Gdy jednak nie ma już jajeczkowania, a nasz pęcherzyk nadal rośnie, w jego środku niestety gromadzi się płyn. Tak więc, po pewnym czasie ten płyn przekształca się w torbiel. Przyczyną takiego powstania torbieli mogą być niejednokrotnie zaburzenia hormonalne. Wśród wielu innych przyczyn występowania takich torbieli jajników mogą także występować długotrwale nieleczone stany zapalne a także czynniki genetyczne. Tak więc w zależności od pochodzenia różne torbiele dzielimy na bardziej łagodne (przetrwały wspomniany pęcherzyk Graafa) oraz bardziej złośliwe (rak). Torbiele takie mogą występować pojedynczo albo też wieloogniskowo.

[Głosów:109    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ