Siniaki i stłuczenia leczymy domowym sposobem

Czym jest siniak? To nic innego, jak podskórny krwiak, wylew do którego dochodzi na skutek uszkodzenia naczynia krwionośnego, pod wpływem urazu, uderzenia, czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Czy można coś zrobić, by siniaki były mniejsze i szybko znikały? Okazuje się, że tak. Możemy to osiągnąć prostymi, domowymi sposobami.

Zimny kompres

Tuż po urazie należy szybko zareagować przykładając zimny kompres, najlepiej w postaci lodu, choć przyda się również kawałek chłodnego metalu np. w postaci noża. Chodzi o to, by niska temperatura obkurczyła naczynia krwionośne, zmniejszyła krwawienie i opuchliznę. Dzięki kompresom siniak będzie mniejszy i szybciej zniknie. Jednak należy pamiętać, by lód przykładać nie dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy zrobić przerwę. Taki kompres stosujemy przez 24 godziny od czasu kontuzji.

Okłady z roztworu sody

Zbawienne działanie sody przy stłuczeniach i opuchliźnie jest od dawna znane medycynie tradycyjnej. Łyżeczka sody rozpuszczona w połowie szklanki wody to znakomite lekarstwo. Sodę możemy zastąpić octem. Kompres przykładamy przez kwadrans w bolące miejsce.

Czosnek z oliwą

Nie każdy zna ten sposób kojarzący się z włoską kuchnią. Kilka roztartych ząbków czosnku wymieszanych z dwiema łyżkami oliwy to również doskonałe lekarstwo na stłuczenia. Kilkunastominutowy opatrunek możemy stosować tylko przy zamkniętych ranach.

Liście białej kapusty

Przy bolesnych stłuczeniach i obrzękach znakomicie sprawdzi się metoda stosowana przez nasze babcie. Liście białej kapusty należy pobudzić do wytworzenia soku, na przykład uderzając je tłuczkiem do mięsa. Taki naturalny opatrunek najlepiej przyłożyć w bolesne miejsce na noc, obwiązując starannie bandażem.

Jak widać nie zawsze musimy udawać się do apteki, by zwalczyć siniaki, złagodzić ból i obrzęk przy stłuczeniach. W naszym domu znajdują się różne produkty i artykuły, które mogą stać się skutecznymi lekarstwami w razie potrzeby.

W pierwszej chwili po urazie instynktownie rozcieramy bolące miejsce, co wprawdzie nie usunie całkowicie siniaka, ale pomoże go zmniejszyć. Warto zaufać domowym sposobom i medycynie ludowej – to tanie, proste i zdrowe środki zaradcze, w dodatku sprawdzone i skuteczne.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ