Bieganie od podstaw - jak dobrze zacząć, by się nie zrazić?

Do wielkiej rodziny zapalonych biegaczy dołącza coraz więcej osób. Niewtajemniczonym sport ten kojarzy się z ogromnym wysiłkiem lub wyczerpaniem – dla doświadczonego trenera jest to znak, że osoby te nigdy nie realizowały umiejętnie dobranego dla nich planu treningowego. No właśnie, jak dobrze zacząć, by i nas ten sport wciągnął na dobre?

Co warto wiedzieć o bieganiu?

Każdy, kto miał do czynienia z regularnym bieganiem wie, jak szybko można się od tej aktywności uzależnić, że staje się ona sposobem na życie. Dzień bez sportu staje się dniem straconym. Wszystko za sprawą endorfin, które są wytwarzane przez mózg i uwalniane w trakcie wysiłku fizycznego. Powodują one uczucie szczęścia, wpływają fantastycznie na samopoczucie, wspomagają wytrzymałość organizmu i odporność na ból. Zanim jednak my również staniemy się wprawionymi sportowcami, musimy zacząć od podstaw. Jeżeli nie mamy zamiaru ćwiczyć pod okiem specjalisty, skorzystajmy z licznych poradników dla biegaczy dostępnych w sieci. Fachowe artykuły podpowiedzą nam, jak rozgrzać stawy i mięśnie, z jaką częstotliwością ćwiczyć, jakie obuwie wybrać, by na starcie nie zaliczyć kontuzji.

Zestaw dla biegacza

Specjaliści są zgodni – dobre buty to podstawa. Muszą mieć odpowiedniej grubości elastyczną podeszwę, powinny zapewniać stopie swobodę ruchu, amortyzować stawy i chronić przed przeciążeniem.

Na początku możemy biegać w dresach, z czasem możemy skompletować strój biegacza, składający się z oddychającej odzieży funkcyjnej, która chroni nas przed przegrzaniem, wychłodzeniem, przemoknięciem – wszak prawdziwy sportowiec trenuje bez względu na warunki atmosferyczne.

Należy także regularnie uzupełniać zapas płynów, dostarczając organizmowi wodę lub napoje izotoniczne. Wielu osobom znacznie lepiej biega się w rytm ulubionej muzyki – według naukowców, nasze ciało spala wówczas więcej kalorii i ćwiczy efektywniej.

Nieważne gdzie i kiedy

Pora i miejsce biegania zależą od naszych upodobań. Niektórzy wolą biegać rano, inni wieczorem. Z pewnością naturalne podłoże w parku czy lesie stwarza lepsze warunki do uprawiania sportu niż beton lub asfalt. Nie wolno nam zapominać o rozgrzaniu stawów i mięśni, by niechciana kontuzja nie zniechęciła nas do biegania, a po rozgrzewce – do dzieła, wszak sport to samo zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ