Ciąża a aktywność fizyczna

Nowe życie rozwijające się pod sercem mamy to magiczny czas. Zmienia się jej ciało, hormony wpływają na nastrój i samopoczucie. Przez 9 niezwykłych miesięcy organizm przygotowuje się do narodzin maleństwa. Minęły już czasy, gdy od przyszłych mam oczekiwało się, że będą jadły za dwoje, odpoczywały i rezygnowały z wszelkich aktywności. Dziś coraz więcej kobiet w ciąży chce dbać o swoją kondycję i dobrą formę. Co na to medycyna? Czy sport jest zakazany dla ciężarnych?

Sport to zdrowie – także w ciąży

Jedyną okolicznością wykluczającą uprawianie sportu w ciąży są komplikacje i ryzyko poronienia. Każda mama prowadząca aktywny tryb życia, która nie chce z niego rezygnować na czas dziewięciu miesięcy, powinna bezwzględnie skonsultować swą decyzję z lekarzem prowadzącym. Jeżeli nie ma przeciwwskazań – ruch w ciąży jest jak najbardziej potrzebny. Należy jednak starannie dobrać rodzaj i intensywność ćwiczeń. Oczywiście sporty ekstremalne należy odłożyć na czas po połogu. Ze względu na bezpieczeństwo mamy i dziecka nie można uprawiać jazdy konnej, jeździć na nartach, łyżwach, czy biegać. Zakazane są także wszelkie sporty siłowe, z użyciem dużych obciążeń.

Sport wskazany dla przyszłych mam

Najlepszą formą wysiłku dla pań z brzuszkiem jest pływanie, które odciąża stawy i dodatkowo relaksuje. Znakomite efekty przynoszą również nordic walking, czy zwyczajne spacery, na które możemy sobie pozwolić nawet w zaawansowanej ciąży. Przyszłe mamy chwalą sobie również zajęcia z aerobiku, aqua-aerobiku, pilates, czy jogi dla ciężarnych. Kluby sportowe dla mam i gimnastyka prowadzona przez fachową kadrę to pewność, że zarówno dynamika ćwiczeń, tempo i ich intensywność będą dostosowane do wyjątkowego stanu sportsmenek.

Dlaczego warto?

Sport to zdrowie dla mamy i dla maluszka. Ćwicząc nie dopuszczamy do gromadzenia się tkanki tłuszczowej – łatwiej będzie nam wrócić do formy po porodzie. Dotleniamy organizm swój i dziecka, jesteśmy w dobrej kondycji, a zatem możemy liczyć na lżejszy, łatwiejszy poród. W trakcie wysiłku fizycznego mózg uwalnia endorfiny, co poprawia nasz nastrój i łagodzi burze hormonalne. Warto ćwiczyć – również w ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ