Rozszerzone naczynka na policzkach i brodzie bywają mało estetyczne, ale jednocześnie mogą prowadzić do różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Skóra naczynkowa wystawiona na działanie zmiennych temperatur, ale również po zjedzeniu potraw pikantnych czy napojów z alkoholem, może być nieprzyjemnie napięta i bolesna.

Czego nie lubi cera naczynkowa

Pojawienie się rozszerzonych naczynek na twarzy bardzo często wiąże się z faktem, że cera danej osoby jest cerą naczynkową, podatną na działanie czynników atmosferycznych, zmiany temperatur czy niektóre produkty w diecie.

Rozwiązaniem części problemów może być zamykanie naczynek w gabinecie dermatologicznym, jednak sam zabieg nie zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmian o charakterze naczyniowym. Dlatego równie istotna staje się odpowiednia dieta oraz sięganie po kosmetyki, odpowiednie do tego rodzaju cery.

Metody zamykania naczynek

Zamykanie naczynek w gabinetach medycyny estetycznej są zwykle mało bolesne, a do ich przeprowadzenia wykorzystuje się wiązkę światła IPL lub VPL, które należy dostosować do koloru cery oraz jej grubości. Światło IPL nie może być stosowane u osób o ciemnej karnacji, bowiem u takich osób może prowadzić do powstania przebarwień na skórze lub wręcz do oparzeń.

Starszą metodą, zdecydowanie bardziej bolesną oraz wymagającą więcej czasu na wyleczenie drobnych zmian po zabiegu, jest elektrokoagulacja, w której wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości. W tym procesie zamyka się każde naczynko oddzielnie, po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, mogą się również pojawić zasinienia, które znikają w ciągu miesiąca.

O czym pamiętać po zabiegu

Najpopularniejsze ze względu na efektywność jest zamykanie naczynek laserem, a więc światłem IPL lub VPL. Należy zatem pamiętać, aby przeprowadzić zabieg jesienią lub zimą, gdy cera nie będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Przed zabiegiem nie wolno stosować niektórych leków, zwykle tych zawierających kwas acetylosalicylowy oraz dziurawiec, nie powinno się również narażać cery na działanie słońca.

Po zabiegu ważna jest odpowiednia dieta, w której nie będzie pikantnych przypraw czy gorących napojów, czyli czynników odpowiedzialnych za rozszerzanie naczynek. Warto również zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji cery. Kremy do twarzy powinny zawierać filtry UV oraz kremy z witaminą K i C. Ze względu na fakt, że zamykanie naczynek nie zabezpiecza przed powstaniem nowych, warto dwa razy w roku odwiedzać kontrolnie gabinet medycyny estetycznej i zamykać powstające zmiany.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologii Esteti Med

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ