Soczewki multifokalne (https://www.acuvue.pl/1-day-acuvue-moist-multifocal) to nowoczesny rodzaj soczewek kontaktowych, które przeznaczone są dla osób zmagających się ze starczowzrocznością, zwaną inaczej prezbiopią. Istotą tego zaburzenia jest zaburzona zdolność akomodacji, czyli przystosowywania się oka do widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. W efekcie osoby starsze, a obecnie coraz częściej także osoby już po 40. roku życia, mają problem z takimi codziennymi czynnościami, jak czytanie, szycie czy też obsługiwanie telefonów komórkowych. Jeszcze kilkanaście lat temu byli oni skazani na kłopotliwe użytkowanie dwóch par okularów – jednych do bliży, zaś drugich do dali. Na szczęście obecnie istnieje znacznie wygodniejsze rozwiązanie, jakim są właśnie soczewki multifokalne.

Umożliwiają one zarówno wyraźnie widzenie obiektów znacznie oddalonych, jak i bezproblemowe odczytywanie między innymi drobnego druku w gazecie. Ten specyficzny rodzaj soczewek kontaktowych wyróżnia się specjalistyczną budową, która w pełni odpowiada potrzebom osobom ze starczowzrocznością. Najprościej rzecz ujmując, moc korekcyjna soczewki jest zróżnicowana w zależności od jej obszaru. Zdecydowanie najczęściej spotykane jest rozwiązanie polegające na tym, że w swojej dolnej części soczewka jest przystosowana do widzenia z bliska, zaś górna przeznaczona jest do korekcji dali, czyli przedmiotów usytuowanych w znacznym oddaleniu od narządu wzroku. Z kolei jej środkowa część, zwana również kanałem progresywnym, świetnie sprawdza się podczas korygowania widzenia odległości pośrednich. Dzięki temu osoby ze starczowzrocznością będą mogły zarówno bez trudu poczytać książkę, jak i podziwiać oddalone górskie szczyty.

W przeciwieństwie do znacznie mniej wygodnych soczewek dwuogniskowych, w przypadku soczewek multifokalnych nie są widoczne linie podziału soczewki na poszczególne części o zróżnicowanej mocy. Ponadto ogromnym dodatkowym atutem soczewek multifokalnych są ich wyjątkowo nawilżające właściwości, które nawilżają oko znacznie skuteczniej, aniżeli tradycyjne soczewki kontaktowe. Dzięki temu ich użytkownikom nie grozi przesuszenie gałki ocznej, co prowadzi do powstawania zaczerwienień oraz bólu w okolicy oka. Dodatkowo soczewki multifokalne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do korygowania zarówno krótko, jak i dalekowzroczności. Istnieje również możliwość użytkowania ich przez osoby cierpiące na astygmatyzm.

Nowoczesne multifokalne soczewki posiadają szereg zalet, które przekładają się na bardzo wysoki komfort ich użytkowania. Z całą pewnością osoby po 40. roku życia powinny sięgnąć po ten rodzaj soczewek kontaktowych, aby móc na powrót cieszyć się bezproblemowym wykonywaniem codziennych czynności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ