Na rozpoczęcie przygody ze sportem nigdy nie jest za późno. Każdej osobie, która postanawia zmienić swój styl życia, należą się brawa za słuszną decyzję.
Od czego zacząć?
Pierwszy krok to wybór odpowiedniego stroju sportowego. Oddychające, wygodne ubranie oraz obuwie ułatwią nam wykonywanie ćwiczeń i wpłyną na nasz komfort. Wyposażeni w sportowe artykuły możemy przejść do kolejnego etapu.
Drugim krokiem jest wybór miejsca, w którym rozpoczniemy nasze nowe, sportowe życie. Wybierzmy klub lub siłownię, gdzie będziemy mogli przynajmniej na początku ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera. Zacznijmy od konsultacji z nim, podczas której sprecyzujemy nasze potrzeby. Część osób marzy o rozbudowaniu masy mięśniowej, inne chcą zredukować tkankę tłuszczową – logiczne jest zatem, że plan treningowy to zestaw ćwiczeń dobrany do potrzeb, możliwości i oczekiwań danej osoby, nie ma uniwersalnej recepty na wspaniałą sylwetkę dla wszystkich.
Cechy dobrego treningu dla początkujących
Podobno nasz organizm jest najbardziej wydajny pomiędzy godziną 12 a 16, jednak najważniejsze, by w ogóle uprawiać sport bez względu na porę dnia. Przystępując do ćwiczeń musimy pamiętać, że podstawą każdej aktywności fizycznej jest rozgrzewka, która poprawnie przeprowadzona pozwoli uniknąć kontuzji.
Przystępując do opracowanego dla nas planu treningowego musimy zwracać uwagę na właściwe tempo, oddech i dokładne wykonywanie ćwiczeń. Ważne jest, by ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, który skoryguje nasze błędy.
Ćwiczenia wykonujemy w seriach, czyli powtarzamy daną czynność określoną ilość razy. Pomiędzy seriami powinien nastąpić 30-90 sekundowy odpoczynek. W miarę upływu czasu nasze ćwiczenia stają się coraz bardziej zaawansowane, liczba powtórzeń się zwiększa, podobnie, jak obciążenie. Co 3-4 miesiące należy urozmaicać plan treningowy, gdyż mięśnie przyzwyczajają się do stałych ćwiczeń i wysiłek nie przynosi już takich efektów, jak na początku. Po treningu niezbędne są ćwiczenia statyczne i rozciągające.
Trening dla początkujących powinien odbywać się co drugi dzień, by mięśnie miały czas odpocząć. Powinien on trwać mniej więcej godzinę. Nie wolno przeciążać organizmu, zwiększać ilości zalecanych ćwiczeń i powtórzeń, należy stosować się ściśle do zaleceń trenera.