Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą prawdziwych lub tylko odczuwalnych defektów ciała. Związana jest ściśle z wieloma innymi naukami medycznymi.

Na poważnie chirurgia plastyczna powstała na początku XIX wieku, ale do Polski trafiła dopiero w latach 50. XX wieku. W ostatnich kilkunastu latach chirurgia plastyczna w naszym kraju stała się popularną dziedziną przede wszystkim do korekty urody. Wszelkiego rodzaju operacje plastyczne nie dziwią już nikogo, a na stronach internetowych wielu klinik chirurgii plastycznej widnieją standardowe cenniki. 

Operacje plastyczne wykorzystuje się przede wszystkim jako antidotum na starzenie się. Podobno wg statystyk, ponad 80% kobiet chciałoby zmienić swój wygląd, deklarują, że gdyby tylko otrzymały wyrazisty zastrzyk finansowy, natychmiast zdecydowałyby się na przeprowadzenie operacji plastycznej. Ze wszystkich zabiegów jakie wykonują kobiety najpopularniejsze jest powiększanie biustu. Dużym zainteresowaniem cieszy się też odsysanie tłuszczu z ud i brzucha. Na takie zabiegi decydują się kobiety w każdym wieku. W ostatnim okresie popularność zyskały też operacje miejsc intymnych. Kobiety, ale nie tylko poddają się operacjom powiększania biustu i ust, liftingu twarzy, plastyki brzucha, korektom nosa i uszu. 

10% pacjentów chirurgii plastycznej to mężczyźni. W wielu klinikach można spotkać mężczyzn cierpiących na ginekomastię, czyli nadmierne piersi. Panowie chętnie też dokonują korekty nosa i zmniejszają sobie obwód w pasie, a także decydują się na korektę powiek. W ostatnich latach, szczególnie w okresie komunijnym, do chirurgów plastyków przychodzą rodzice z dziećmi na korektę uszu. Odstające uszy to zmora każdego dzieciaka, który doświadczył tego drobnego mankamentu urody. Niemniej jest to na tyle przykra wada, przede wszystkim z uwagi na krytykę rówieśników, że rodzice na prośbę swoich dzieci decydują się na ingerencję w postaci operacji plastycznej. 

Podobno aż 12% pacjentów nie podda się zabiegowi operacji plastycznej ze względu na odmowę lekarza. Aby zapewnić pacjentowi absolutny komfort pooperacyjny, lekarz musi być przekonany, że pacjent jest całkowicie zdrowy w okresie tuż przed operacją. Jeżeli jest inaczej lub cierpi on na przewlekłe choroby, lekarz odmówi zabiegu .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ