Odciski na stopach – przyczyny i leczenie

Nowe buty często mimo swojego pięknego wyglądu mogą nam sprawić wiele bólu i cierpienia. Szczególnie źle się może skończy, gdy wybierzemy się w nich na dłuższą wędrówkę. Nasze stopy nie będą jeszcze do nich przyzwyczajone i narażą się na różne dolegliwości. Najczęściej w takich sytuacjach pojawiają się odciski.

Czym są odciski?

Z odciskami pewnie większość osób miała do czynienia i doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym one są. Jednak zaczniemy od przypomnienia. Tak na wszelki wypadek. Tak więc odciski na stopach są to twarde i zagęszczone obszary skóry. Najczęściej pojawiają się one w wyniku tarcia lub nacisku na skórę. Warto wiedzieć, że takie zmiany rozwijają się naturalnie głównie po to, aby chronić skórę leżącą pod nimi.

Rodzaje odcisków

Mamy dwa rodzaje odcisków: twarde i miękkie. Miękkie odciski zazwyczaj występują pomiędzy palcami. Są one znacznie bielsze i bardziej miękkie, gdyż przez cały czas są zmiękczane przez pot. Natomiast, twarde odciski z reguły pojawiają się na szczytach palców. Składają się one z gęstego rdzenia. Ten rdzeń często naciska na nerwy czuciowe, a tym samym powoduje bardzo silny ból.

Występowanie odcisków

Wspomnieliśmy już, że odciski często pojawiają się na palcach. Jednak tak naprawdę mogą się rozwijać w różnych obszarach na ciele. Zazwyczaj pojawiają się w okolicy, w której występuje powtarzające się tarcie. Najczęściej pojawiają się ona Występują one na wierzchołkach, bokach palców oraz na piłeczkach stóp. Odciski mogą być różne, z reguły są twarde i suche lub miękkie albo mgliste. Najczęstszym powodem występowania odcisków jest nacisk kości na skórę. Przyczyny mogą być różne. Jednak głównie powoduje je zapalenie stawów lub słabo dopasowane obuwie.

Jak dochodzi do powstawania odcisków?

Bardzo dużo osób doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak powstają odciski. W końcu sami mieli je niejeden raz. Z reguły pojawienie się odcisków powodowane jest chodzeniem lub bieganiem w źle dopasowanych butach. Również noszenie przez dłuższy czas butów na wysokich obcasach, napiętych lub zwyczajnie niewygodnych może spowodować te zmiany na skórze. Znacznym ułatwieniem dla pojawienia się odcisków są uszkodzone gruczoły potowe, blizny albo brodawki na stopach. W okolicy, w której występują często dochodzi do pojawienia się odcisków. Jest jeszcze wiele innych przyczyn pojawienia się odcisków. Warto wiedzieć, że chodzenie bez noszenia butów lub noszenie butów bez skarpet również może powodować pojawienie się odcisków.

Odciski na stopach – przyczyny i leczenie

Zdarza się też, że udział w zajęciach sportowych, w czasie których wywiera się nacisk na stopy kończy się odciskami. Ponadto, osoby z cukrzycą lub innymi chorobami, które powodują słaby przepływ krwi do kończyn dolnych są bardzo narażone na pojawienie się odcisków na skórze.

Charakterystyka odcisków

Trzeba wiedzieć, że odciski na skórze często są bardzo bolesne. Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest zagęszczenie skóry w obszarach wielokrotnego ciśnienia. Odciski na skórze stopy są diagnozowane jako:

  • gruba, twarda skóra,
  • obszar kruchej, suchej skóry,
  • ból lub tkliwość dotkniętego obszaru skóry.

Jak leczyć odciski?

Wiemy już, czym są odciski oraz co je powoduje. Teraz przejdźmy do najważniejszej części problemu, czyli leczenia. Najważniejsze w trakcie leczenia odcisków jest wyeliminowanie źródła tarcia lub ciśnienia. Wszystko dlatego, że takie działanie eliminuje przyczynę tej dolegliwości, a więc szybciej uporamy się z problemem. Czasami to wystarczy i nie trzeba nic więcej robić. W trudniejszych przypadkach możemy stosować wiele leków bez recepty.

Lekarze często też zalecają zanurzenie stopę w ciepłej wodzie i ścieranie zmienionej skóry kamieniem pumeksu. Dodatkowo, możemy stosować środki keratolityczne, najpopularniejszy jest krem ​​mocznikowy. Pomogą nam one zmiękczyć zagęszczoną skórę.

Pacjenci ze stanami chorobowymi, takimi jak cukrzyca lub choroby tkanki łącznej, ze zwiększonym ryzykiem powikłań, powinni szukać pomocy lekarskiej i leczyć schorzenie podstawowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ