Jak przestać obgryzać paznokcie?

Do dziś myślałeś, że obgryzanie paznokci to zwykły zły nawyk? Okazuje się, że niestety problem może leżeć dużo głębiej. Otóż, obgryzanie paznokci zostało jakiś czas temu sklasyfikowane jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, a w medycynie występuje pod nazwą onychofagia.

Ponadto, spośród przyczyn tego zaburzenia można wymienić problemy z wyrażaniem swoich emocji i samooceną, a także długotrwały stres czy uczucie lęku i zagubienia. Rozróżnia się jednak bardziej łagodną formę obgryzania lub wyrywania skórek nagromadzonych wokół paznokci, która występuje zazwyczaj jednak sporadycznie, ale także i formę niebezpieczną, która jest związana z okaleczaniem własnych dłoni właśnie w celu odreagowania wielu negatywnych emocji.

Jak temu zaradzić?

Oczywiście można temu zaradzić. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że jeżeli główną przyczyną obgryzania paznokci jest jakiś silny stan nerwowy, konieczna może być szybka wizyta u specjalisty-psychologa i podjęcie adekwatnej terapii.

Jednakże w pozostałych przypadkach najskuteczniejszym lekarstwem na tego typu dolegliwość będą jedynie trzy składniki: silna wolę, cierpliwość oraz ogromną samokontrolę. Warto też na pozątku przede wszystkim dobrze rozpoznać sytuację, kiedy zaczynasz już podgryzać swoją tkankę zrogowaciałą. Łatwiej będzie nam wtedy dążyć do eliminacji tego zachowania.

Niekiedy możliwe jest jednak wyłącznie ograniczenie bardziej stresogennych czynników albo – niestety co gorsza – zredukowanie poziomu naszego stresu w ogóle nie wchodzi w rachubę. W takiej trudnej sytuacji po prostu postaraj się bardziej kontrolować swój niepożądany odruch: gdy przyłapiesz się na popełnieniu tego rodzaju błędu, zwyczajnie natychmiast przestań. Oczywiście, że będzie to wymagało większej cierpliwości, tak jak każda próba samodoskonalenia. Ważne jest jednak to, abyś przestrzegał podstawowej zasady: nigdy nie idź ze sobą na żaden kompromis. Podgryzanie jednego paznokcia zamiast pięciu nie gwarantuje przecież wyleczenia się z tego nałogu.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Najlepiej więc będzie znaleźć jakieś dobre zastępstwo dla obgryzania paznokci. Na przykład jeżeli dbasz o swoją sylwetkę – żucie gumy jest dobrym wyjściem dla Ciebie. Taki wzmożony ruch szczęki oraz drażnienie Twoich kubków smakowych pobudza nasz mózg, więc można także spróbować chrupać coś bardziej zdrowego niż własną płytkę. Dobrym rozwiązaniem będzie pokrojona w paski czy kostkę marchewka. A może pyszne chipsy z jarmużu? Wiele przecież zależy od Twojej własnej kreatywności!

Dobrym sposobem na zaprzestanie obgryzania jest także jest zadbanie o swoje paznokcie, a w konsekwencji – o cały swój wygląd. Otóż, niektórzy zalecają niedobry, gorzki lakier do paznokci, inni – po prostu malowanie paznokci ciemnym kolorem. Jednak paznokcie żelowe albo hybryda także sprawdzają się całkiem nieźle. Możesz po prostu nosić ze sobą taki przybornik do manikiuru czy właśnie pilniczek do paznokci. Zastąp taki uciążliwy nawyk super pozytywnym przyzwyczajeniem, które szybko sprawi, że Twoje dłonie zaczną wyglądać bardziej estetycznie. Nie ma przecież rzeczy niemożliwych, a do osiągnięcia wymarzonego celu prowadzi wiele dróg. Każdy może mieć inną drogę do sukcesu.

Nie są niestety powszechnie znane wszystkie przyczyny częstego obgryzania paznokci. Wskazuje się głównie na powiązania tego złego nawyku ze sferą psychiczną człowieka, zwłaszcza z odczuwaniem właśnie negatywnych emocji – lęku, depresji czy samotności.

Silnym czynnikiem, który wywołuje ten niechciany odruch jest także stres. Jednakże u osób dorosłych przyczyną takiego schorzenia mogą być różnego rodzaju problemy osobiste, czy konflikty, ale także strach. Z innych przyczyn obgryzania paznokci podaje się często różne zaburzenia poziomu naszych minerałów oraz witamin we krwi, a także nawet bezczynność i nudę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ