Nietrzymanie moczu – czy można sobie z nim poradzić?

0
818

Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym opróżnianiu pęcherza. Problem ten przejawia się zarówno poprzez całościowe, jak i częściowe wypłynięcie moczu bez woli danej osoby. Zwykle dotyczy on kobiet, jednak mężczyźni także cierpią z powodu wstydliwej dolegliwości. Niechęć przed wizytą u lekarza sprawia, że wiele osób żyje z problemem pomimo możliwości jego leczenia. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu oraz gdzie doszukiwać się jego przyczyny?

Z nietrzymaniem moczu można sobie poradzić

Nietrzymanie moczu należy do grupy schorzeń, które można wyleczyć. Sposób terapii uzależniony jest od rodzaju choroby, ponieważ ta różni się w zależności od swojej przyczyny. Mówi się o kilku sposobach leczenia nietrzymania moczu, w tym m.in. zabiegach chirurgicznych, laserowych oraz leczeniu farmakologicznym. O doborze terapii decyduje lekarz, diagnozując chorobę i sprawdzając jej podłoże. Osobom cierpiącym z powodu nietrzymania moczu zaleca się ćwiczenia profilaktyczne oraz akcesoria pomagające funkcjonować na co dzień. Chorzy mogą kupić m.in. chłonne majtki w sklepie, które zakładane są jak normalna bielizna. Mają cienką i jednocześnie chłonną powłokę, dzięki czemu skutki nietrzymania moczu stają się niewidoczne. Do zalecanych ćwiczeń należy natomiast trening mięśni Kegla. Powinny wykonywać go kobiety, u których źródłem problemu jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy.

Skąd wynika problem i kogo dotyczy?

Prawidłowo działający układ moczowy odprowadza mocz produkowany w nerkach do pęcherza. Mięśnie dna miednicy, znajdujące się wokół cewki moczowej, utrzymują go wewnątrz, rozluźniając się w momencie oddawania moczu. Kłopoty w funkcjonowaniu układu mogą mieć różne przyczyny i nie są zależne wyłącznie od wieku. Często z nietrzymaniem moczu muszą mierzyć się kobiety po przebytej ciąży, osoby otyłe, czy posiadające niektóre choroby neurologiczne. Problem ten pojawia się także podczas infekcji układu moczowo- płciowego, czy zaburzeń hormonalnych.

Nietrzymanie moczu utożsamiane jest z chorobami podeszłego wieku. W praktyce z powodu dolegliwości cierpią także młodsze osoby, niekiedy już po trzydziestce. Według danych podawanych przez lekarzy, częściej problem ten dotyczy kobiet. Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta po 50. roku życia może chorować na nietrzymanie moczu. W przypadku mężczyzn kłopot ten pojawia się znacznie rzadziej, jednak nie omija ich całkowicie.

Różne rodzaje schorzenia

Z uwagi na różne podłoże problemu, specjaliści wyróżniają odmienne typy nietrzymania moczu. Można mówić o:

  • wysiłkowym nietrzymaniu moczu, które wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Problem pojawia się podczas wysiłku fizycznego, przy kaszlu, kichaniu, a nawet śmiechu.
  • naglącym nietrzymaniu moczu, polegającym na nagłej i nieopartej potrzebie oddania moczu. Często ma miejsce przy zmianie pozycji ciała, czy jako objaw towarzyszący zapaleniu pęcherza.
  • nietrzymaniu moczu z przepełnienia, czyli problem z oddaniem całości moczu znajdującego się w pęcherzu, co w konsekwencji prowadzi do jego przepełnienia. Problem ten zwykle występuje wraz z takimi chorobami, jak przepuklina, czy zwężenie kanału kręgowego.
  • kropelkowym nietrzymaniu moczu, pojawiającym się zwykle zaraz po opróżnieniu pęcherza. Ten rodzaj problemu częściej dotyczy kobiet z uwagi na inną budowę cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu stanowi wstydliwy problem, z którym można sobie poradzić. Warto poinformować lekarza o kłopotach z układem moczowym, by skorzystać z dostępnych terapii. Do specjalisty powinny zgłaszać się osoby, które zauważą u siebie niepokojące objawy. W tym wypadku nie ma znaczenia wiek, ponieważ nietrzymanie moczu może dotyczyć nawet osób po 30. roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ