Kiedyś babcie straszyły małych niejadków, że jeśli nie zjedzą obiadu, to skurczy im się mózg. Taka sytuacja jest rzecz jasna niemożliwa, ale warto dowiedzieć się, w jaki sposób skomponować swój jadłospis, tak aby dostarczyć mózgowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego działania.

Ludzki mózg nie znosi niedożywienia. Musimy dostarczać mu regularnie odpowiedniej ilości węglowodanów. Bardzo istotną rolę odgrywają również białka i tłuszcze. Zapomnieć nie można również o witaminach, spośród których wymienić należy zwłaszcza witaminy A, C, E i witaminy z grupy B.

Szczególnie zły wpływ na mózg mają długie przerwy w dopływie do niego substancji odżywczych.

Aby prawidłowo dbać o kondycję naszego mózgu, powinniśmy unikać tak zwanego „śmieciowego jedzenia”. Ograniczyć należy również produkty spożywcze wysoko przetworzone. Zawierają one bowiem bardzo duże ilości tłuszczów trans. Ta grupa lipidów, docierająca do mózgu w zbyt dużej ilości, może spowodować kłopoty z pamięcią i koncentracją. Wyeliminujmy więc z jadłospisu chipsy, margarynę, zupki i sosy w proszku, a nasz układ nerwowy przez wiele lat będzie w dobrej kondycji. Białe pieczywo i zbyt duże ilości słodyczy to kolejne przykłady produktów, których nie powinien zawierać nasz jadłospis.

A jak powinna wyglądać dobrze skomponowana dieta dla mózgu? powinna ona zawierać duże ilości ryb, ponieważ są one bardzo dobrym źródłem kwasów omega-3. Idealną przekąską między posiłkami są orzechy, których pozytywny wpływ na mózg znany jest już od bardzo dawna. Skoro białe pieczywo powinno zniknąć z naszego menu, to warto zastąpić je ciemnym pieczywem pełnoziarnistym. Ziemniaki, będące w Polsce bardzo często obowiązkowym składnikiem obiadu, starajmy się zastępować kaszami i makaronami razowymi. Ważnym elementem diety dla mózgu są jajka, rośliny strączkowe i owoce morza. Obowiązkowo należy również ograniczyć wszelkie używki, nawet kawę. Wypłukuje ona bowiem z naszego organizmu magnez, który jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ