Leczenie zębów u dzieci pod narkozą

Wizyty u stomatologa z dziećmi do najłatwiejszych nie należą. Najczęściej dzieci boją się dentysty, a już szczególnie, kiedy mają za sobą nieudane, wręcz traumatyczne przeżycia związane z leczeniem zębów. Dziecku trudno jest wytłumaczyć konieczność wizyt u stomatologa, jednak rodzice powinni pamiętać, że dbanie o zęby jest niesamowicie ważne. Zaniedbanie higieny jamy ustnej w wieku dziecięcym może skutkować poważnymi konsekwencjami i problemami w życiu dorosłym. Jak sobie radzić z dziećmi i wizytami u stomatologa?

Wybór odpowiedniego specjalisty

Dentysta, który specjalizuje się w przyjmowaniu dzieci ma najczęściej odpowiednio przystosowany gabinet. Dzięki kolorowym dodatkom, specjalnie przygotowanych dla najmłodszych pacjentów, wizyty są mniej stresujące. Niemniej jednak, czasami zdarza się, że dziecko jest bardzo zdenerwowane i nie pozwala przeprowadzić koniecznego zabiegu. Wówczas, rozwiązaniem jest leczenie pod narkozą zębów u dzieci, czyli w znieczuleniu ogólnym.

Na czym to polega?

Obecnie, środki stosowane do wykonania znieczulenia ogólnego są stosunkowo bezpieczne. Oczywiście, nie zwalnia to z obowiązku obecności lekarza anestezjologa podczas zabiegu, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest mniejsze. Dzieciom znieczulenie ogólne podaje się wziewnie, czyli inaczej mówiąc wdychają one substancję znieczulającą. Do tego wykorzystuje się specjalną maseczkę (również kolorową), którą można wypożyczyć i przyzwyczaić do niej dziecko w domu. Takie znieczulenie ogólnie nie wymaga intubacji (czyli wspomagania oddychania), i jest raczej podobne do bardzo głębokiego stanu uspokojenia.

Przeciwwskazania

Przede wszystkim, przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego jest alergia na którykolwiek składnik podawanego leku. Poza tym, konieczna jest pozytywna opinia lekarza i zgoda na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego. Lekarz odmówi takiego zabiegu, gdy rozwinięta jest infekcja górnych dróg oddechowych oraz gdy młody pacjent ma nieustabilizowane choroby ogólne, takie jak na przykład cukrzyca lub zaburzenia ze strony układu krążenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ