Piękna i szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, szczególnie kobiet. Niestety, pozbycie się zbędnych kilogramów nie zawsze należy do najłatwiejszych. Kiedy intensywne ćwiczenia i rygorystyczna dieta okażą się niewystarczające, warto zdecydować się na zabieg abdominoplastyki.
Na czym polega zabieg plastyki brzucha?
Abdominoplastyka czyli zabieg plastyki brzucha to operacja, która polega na usunięciu nadmiaru tkanek (głównie tłuszczowej i podskórnej, ale również skóry) z podbrzusza i śródbrzusza. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej rozległych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci decydują się na plastykę brzucha są względy estetyczne. Rzadziej, za wykonaniem operacji przemawiają wskazania zdrowotne, chociażby w sytuacjach, kiedy obwisłe płaty skórno-tłuszczowe przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.
Kto może poddać się abdominoplastyce?
Problemy związane z utratą jędrności i sprężystości brzucha najczęściej dotyczą kobiet. Panie po przebytej ciąży oraz te, które szybko pozbyły się znaczącej masy ciała często borykają się ze zwisającymi i luźno opadającymi fałdami skóry. Przypadłość ta, może również dotyczyć kobiet w średnim wieku. Z czasem, utrzymanie szczupłej i zdrowej sylwetki staje się coraz trudniejsze i wymaga większego wysiłku, na który nie każdy może sobie pozwolić. Najczęściej plastyka brzucha przeprowadzana jest u osób, które mimo, iż mają w miarę dobrą figurę, nie mogą pozbyć się nadmiaru zebranej tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że problem każdego pacjenta jest rozpatrywany indywidualnie, co pomaga osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Na konsultacjach lekarz z pewnością zapyta o prawdziwe motywy, które zachęcają do poddania się plastyki brzucha. Należy wówczas przedstawić chirurgowi swoje oczekiwania, zarówno te dotyczące rezultatów operacji, jak i związane z okresem rekonwalescencji.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Ze względu na to, że abdominoplastyka jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, aby móc się do niego zakwalifikować należy być w pełni zdrowym, aktywnym fizycznie, wydolnym zarówno krążeniowo jak i oddechowo. Operacji nie powinny się również poddawać kobiety, które w przyszłości planują zajść w ciążę. Jednym z ważniejszych przeciwwskazań jest też zbyt duża otyłość i nadwaga. W takim wypadku, należy najpierw zredukować masę ciała i poczekać z ostateczną decyzją aż do uzyskania właściwej wagi. Abdominoplastyce nie mogą się również poddawać starsze osoby (po 65. roku życia), ze względu na większe ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
Więcej na Elite.waw.pl